Історія повторюється. Законопроект #6688 про позасудове блокування сайтів – знову в порядку денному ВРУ
22 червня 2018
22.06.2018

Верховна Рада знову включила до порядку денного законопроект #6688, який дозволить блокувати інтернет-ресурси у позасудовому порядку й підриває суть права на свободу вираження поглядів українських громадян.

Про включення законопроекту #6688 до порядку денного ВРУ повідомила перший заступник голови парламентського комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова.

«Щойно ВР включила в порядок денний законопроект 6688 про позасудове блокування сайтів. Законопроект внесений нардепами з комітету нацбезпеки і оборони Іваном Вінником, Дмитром Тимчуком, Тетяною Чорновіл і має шляхетну назву – “щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері», – зазначила вона.

Експертна спільнота знову закликала депутатів не підтримувати законопроект авторства Івана Вінника, Дмитра Тимчука та Тетяни Чорновол.

«Шановні депутати, у жодному разі не можна підтримувати законопроект 6688. якщо коротко, цей законопроект – радянська дурня і вульгарщина! а якщо в деталях – то він пропонує блокувати сайти простим рішенням слідчих чи прокурорів, оминаючи судову процедуру. Я думаю, всі громадяни розуміють, що це буде означати на практиці», – зазначила виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк на своїй сторінці Facebook.

Нагадаємо, минулого року, 13 липня 2017 року громадські організації, серед яких серед яких «Інтерньюз-Україна», «Інститут масової інформації», «Інформаційна безпека», «Детектор медіа», Національна спілка журналістів України та «Європейська медіаплатформа», у спільній заяві вимагали відкликати законопроект.

«Аналіз законопроекту дозволяє стверджувати, що серед запропонованих змін є такі, що ставлять під загрозу вільний розвиток Інтернету в Україні й створюють загрозу позасудового блокування Інтернет-ресурсів. Законопроект передбачає блокування за рішенням слідчих чи прокурорів», – йдеться в заяві.

У заяві йдеться про такі вимоги щодо законопроекту:

  • відкликати законопроект №6688;
  • керівництву фракцій “Блок Петра Порошенка” та “Народний фронт” пояснити офіційну позицію фракцій щодо законопроекту;
  • долучити громадські організації, що не пов’язані з бізнесом та політичними силами, до обговорення законодавчих ініціатив щодо регуляцій Інтернету.
  • Основна небезпека законопроекту #6688 – це впровадження “технологічного тероризму” та позасудового блокування сайтів

Законопроектом пропонується розширити поняття “технологічного тероризму”, додавши «та/або [злочини] спрямовані на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення, на здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста)».

“Відповідно, технологічним тероризмом може бути визнана будь-яка дискусія щодо рішень суб’єктів владних повноважень з метою впливу на такі рішення, якщо вона відбувається із використанням мережі Інтернет. Законопроект #6688 зазіхає на права людини та підриває саму суть права на свободу вираження поглядів”– йдеться в заяві Валерії Лутковської, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, Аркадія Бущенко, виконавчого директора Української Гельсінкської спілки з прав людини, Євгена Захарова, директора Харківської правозахисної групи від 13 липня 2017-ого року.

Крім того, законопроект #6688 передбачає можливість позасудового блокування (обмеження) доступу до визначеного (ідентифікованого) інформаційного ресурсу (сервісу) в інформаційно-телекомунікаційних мережах (системах) за рішеннями суду, слідчого судді, слідчого, прокурора, Ради національної безпеки й оборони.

Нагадаємо, минулого року, коли законопроект вперше з’явився у порядку денному ВРУ, команда проекту “Інтернет-свобода” об’єднала експертів – Олександра Федієнка, голову правління Інтернет Асоціації України, Тетяну Попову, експерта з комунікацій ГО “Інформаційна безпека”, Ігоря Розкладая, юриста ЦЕДЕМ та Віталія Мороза, керівника програм нових медіа в ГО “Інтерньюз-Україна” – з тим, щоб обговорити, чому важливо не допустити ухвалення законопроекту #6688.