Інтернет в Україні «частково вільний», а в США тиснуть на Google. Огляд Інтернет свободи за жовтень 2020
6 листопада 2020
6.11.2020

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: куди рухається Україна з вільним інтернетом – дослідження Freedom House; як СБУ використовує нові методи протидії російським соцмережам, як китайські компанії здатні вплинути на кібербезпеку України та чому ми уважно слідкуємо за ситуацією в Білорусі.

Виклики для вільного інтернету

Markus Spiske/Unsplash

Ситуація зі свободою інтернету в Україні покращилася – Freedom House. Україна продовжує залишатися країною з «частково вільним інтернетом» – зазначено у щорічному звіті «Свобода в мережі 2020» від Freedom House. Покращення показників від 56 до 61 балу відбулося й завдяки тому, що за оновленою методологією рейтингу, цього року Freedom House не враховувала ситуацію на тимчасово окупованих територіях та в анексованому Криму. аборона російських соцмереж в Україні продовжує впливати на рейтинг, з покращень дослідники відзначили законодавчі зміни та реформи в цифровій сфері.Про що ще йдеться у звіті в контексті України — читайте у матеріалі.

Скануйте кандидатів. Напередодні місцевих виборів в Україні Інтернет свобода зробила огляд 5 цифрових інструментів, що дозволили б виборцям більше дізнатися про кандидатів та зробити більш усвідомлений вибір. Про те, як технології допомагають виборцям — читайте у матеріалі.

Smart-підходи від СБУ. Служба безпеки України ініціювала звернення до «Google, LLC» і «Apple Inc.» із проханням прибрати додаток «ВКонтактє» з Google Play та App Store. Більше про те, чого саме хоче СБУ — у матеріалі.

Huawei остерігаються на Заході. Але не в Україні. 15 жовтня Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України (ДССЗІ) опублікувала новину про партнерство з компанією «Хуавей Україна». Йшлося про взаємодію в сфері кібербезпеки. Однак на наступний день ДССЗІ прибрала цей допис зі свого сайту. Чому так сталося, читайте у новині.

Банки без папірців? 5 жовтня Україна однією з перших у світі запустила послугу шерингу документів для банків. Тепер у відділеннях ПриватБанку, Монобанку та А-Банку можна за допомогою смартфона передати всі необхідні документи без потреби приносити оригінали та щоразу їх сканувати. Інтернет свобода розпитала експерта з цифрової безпеки чи справді сервіс настільки безпечний, як переконує Мінцифри.

Що там у сяброу?

Lisa Poor/Unsplash

Телеграм-канал NEXTA поза законом. 20 жовтня суд Центрального району Мінська ухвалив рішення про визнання популярного протестного каналу і його логотипу екстремістськими матеріалами. Про те, які санкції передбачає використання логотипу чи репост матеріалів із ресурсу і чим викликане таке рішення суду — читайте у матеріалі.

Білорусів перетягують в Україну. Мінцифри розповіли, що працюють над створенням сприятливої цифрової атмосфери для білоруських ІТ-спеціалістів та сприяють їх переїзду в Україну. Проєкт має назву «ІТ Relocate Білорусь». Більше деталей у новині.

TUT.BY залишається в центрі уваги? Білоруський суд призупинив розгляд справи про позбавлення видання TUT.BY статусу ЗМІ. Більше про це у новині.

«Рупори для ідіотів». Так, це про соцмережі

Unsplash

Google VS Мін’юст. 20 жовтня Мін'юст США подав антимонопольний позов проти Google через звинувачення корпорації у перешкоджанні розвитку конкурентів та обмеженні вибору користувачів. Про розвиток ситуації читайте у новині.

Одкровення Шмідта. Ерік Шмідт, колишній топ-керівник компанії Google, розкритикував роль соцмереж у житті сучасних користувачів, назвавши перших «рупорами для ідіотів та божевільних». Більше деталей у новині.

YouTube проти дезінформації щодо вакцини. Ресурс розширює боротьбу з фейковою інформацією про коронавірус і тепер видалятиме твердження про вакцину, які суперечать рекомендаціям від місцевих органів охорони здоров’я або ВООЗ. Більше на нашому сайті.

У Німеччині можуть обмежити права користувачів. У середу, 21 жовтня, уряд Німеччини погодив законопроєкт, який передбачає розширення можливостей спецслужб країни. За проектом спецслужби здатні отримувати доступ до особистої переписки в месенджерах. Законопроект ще повинен бути ухвалений парламентом. Детальніше — у нашому матеріалі.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua.