«Інтернет-свобода в Україні 2020»: яких удосконалень потребує регулювання онлайн-простору
20 вересня 2021
20.09.2021

15 вересня Американська Асоціація Юристів Ініціатива з Верховенства Права (ABA ROLI) в Україні спільно з Лабораторією цифрової безпеки представили звіт «Інтернет-cвобода в Україні 2020: дотримання прав людини та основоположних свобод в Інтернеті».

«Висновок за наслідками нашого аналізу дає надію: попри продовження незаконних практик блокувань сайтів, законодавчий спам з новими запропонованими категоріями протиправного контенту, а також низку великих актів, спрямованих на комплексне регулювання певних правовідносин (у сфері медіа, у сфері діяльності спецслужб, у сфері електронних комунікацій тощо), що містять загрози правам людини, у 2020 році вдалося уникнути суттєвого погіршення ситуації», — йдеться у звіті.

Серед загальних рекомендацій:

СУБ’ЄКТАМ ЗАКОНОДАВЧОЇ ІНІЦІАТИВИ

  • при розробленні законодавчих ініціатив, спрямованих на регулювання інтернет-посередників, зважати на їх різноманітність та потребу застосувати різні заходи регулювання, а також належним чином використовувати правила встановлення юрисдикції над інтернет-посередниками.
  • передбачити в чинному законодавстві обов’язок приватних компаній поважати права людини та створювати внутрішні політики на підставі міжнародних стандартів у цій сфері.
  • передбачити в законодавстві обов’язок публікувати статистику звернень правоохоронних органів до найбільших інтернет-посередників з вимогами видалення контенту, сторінки чи ресурсу, або ж з запитами на доступ до персональних даних.
  • передбачити механізми ефективного захисту прав споживачів послуг, що надаються інтернет-посередниками, зокрема шляхом зобов’язання таких посередників встановити ефективні механізми захисту на платформах.

ПРАВООХОРОННИМ ОРГАНАМ (НАЦІОНАЛЬНІЙ ПОЛІЦІЇ, СЛУЖБІ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ)

  • публікувати статистику звернень до найбільших інтернет-посередників з вимогами видалити той чи інший контент, сторінку або ресурс.
  • публікувати статистику звернень до найбільших інтернет-посередників з вимогами надати доступ до інформації про користувачів.

ІНТЕРНЕТПОСЕРЕДНИКАМ

  • розкрити більше інформації про власні алгоритми та їх застосування щодо контенту.
  • передбачити більше чіткості щодо механізму застосування санкцій за порушення стандартів спільноти для того, аби користувачі мали змогу регулювати власну поведінку.
  • оприлюднювати узагальнену інформацію про розгляд звернень державних органів щодо доступу до інформації про користувачів, що, крім статистичних даних, міститиме відомості про підстави для відмови в задоволенні таких запитів, види порушень, у зв’язку з якими подавалися відповідні запити на доступ, які саме державні органи тощо.
  • закріпити механізми оскарження рішень щодо контенту на власних платформах.

Як повідомлялося раніше, у серпні 2021 року ГО «Інтерньюз-Україна» другий рік поспіль представила дослідження щодо регулювання онлайн-простору в Україні крізь призму аналізу резонансних законопроєктів, зокрема законодавчих ініціатив №5628 «Про захист персональних даних» (результати) та №3196-д «Про СБУ» (результати).