«Індекс свободи преси»: Україна погіршила показники та опустилася на 1 позицію у рейтингу
20 квітня 2021
20.04.2021

У щорічному звіті «Індекс свободи преси» від організації «Репортери без кордонів» Україна у 2021 році опустилася на 1 сходинку (97 місце) у порівнянні з минулорічними даними. Проте показник свободи слова покращився на 0,44 бали (32,96), у 2020 році він становив 32,52. Усього Reporters without borders проаналізували 180 країн.

Мапа свободи слова ЗМІ, джерело: Reporters without borders

Україна на карті звіту, джерело: Reporters without borders

В Україні «занепокоєння продовжує зосереджуватися на маніпуляціях новинами, порушенні конфіденційності джерел, кібератаках та ексцесах у боротьбі з фейковими новинами». Негативний вплив також становить інформаційна війна з Росією, «серед яких блокування російських медіа та соціальних мереж, кібернасилля та судові справи».

«Україна має різнопланове інформаційне поле, а влада країни прийняла низку довгоочікуваних ще з революції 2014 року реформ, включно із законом про прозорість медіа. Проте ці досягнення хиткі. Вкрай необхідно послабити вплив олігархів на медіа, заохочувати незалежність редакцій та боротись з безкарністю злочинів проти журналістів», — зазначають у звіті.

Media Ownership Monitor виділили три основних групи проблем, які впливають на рівень свободи українських ЗМІ:

  • Вплив олігархів та офшори;
  • Надвисокий політичний вплив;
  • Нормативно-правові умови.

Країни з найвищим рівнем свободи слова у 2021 році стали Норвегія, Фінляндія, Швеція, Данія та Коста-Ріка, найнижчим — Еритрея, Північна Корея, Туркменістан, Китай і Джибуті.

Як повідомлялося раніше, в Україні створили Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики. Мета Центру – боротьба з дезінформацією і пропагандою та інформаційний захист в гібридній війні з Росією. Крім того, Центр «працюватиме над просвітництвом і комунікаційними проєктами».