«Індекс свободи преси»: Україна погіршила показники на дев’ять позицій
4 травня 2022
4.05.2022

3 травня міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) опублікувала щорічний звіт «Всесвітній індекс свободи преси 2022 року: нова ера поляризації». Україна знизилася на дев’ять позицій та посіла у ньому 106-те із 180 місць.

У 2022 році аналітики виділили такі тенденції українського медіапростору:

  • Медіаландшафт залишається значною мірою під контролем олігархів, які володіють національними телеканалами – за винятком державного мовника «Суспільне» – та впливають на їхню редакційну політику.
  • ЗМІ знаходяться під постійною загрозою з боку російських військ. Кількість загиблих та поранених журналістів постійно зростає. Також відбуваються кібератаки, є випадки порушення конфіденційності джерел та обмеження доступу до інформації.

  • Загострення інформаційної війни – ЗМІ, які поширюють російську пропаганду, заблоковані. Російська армія свідомо атакує журналістів та телекомунікаційну інфраструктуру, щоб не допустити доступу українського населення до незалежних новин та інформації.
  • Закон про мовлення, який надає регулятору недостатню незалежність та обмежені повноваження, залишено без змін.
  • До повномасштабного російського вторгнення місцеві ЗМІ та новинні сайти були ослаблені кризою Covid-19 та територіальними конфліктами, що змусило багатьох із них припинити роботу. Щоб продовжувати діяльність, деякі ЗМІ публікують упереджений та спонсорований контент.
  • Проблемою залишається гендерна нерівність.

Війна, розпочата Росією 24 лютого 2022 року, загрожує існуванню українських ЗМІ. У інформаційному протистоянні Україна на передовій протидії розширенню системи пропаганди Кремля, йдеться у звіті.

«На Сході Європи, окрім людських трагедій, війна, яку веде росія в Україні, має руйнівні наслідки для свободи преси. За перший місяць російського наступу, який розпочався 24 лютого 2022 року, як мінімум п'ять журналістів та працівників ЗМІ загинули внаслідок обстрілів. Російська армія на окупованих територіях цілеспрямовано вибирала як мішень джерела новин та намагалася примусити до співпраці місцеві ЗМІ», – зазначають «Репортери без кордонів».

Результати дослідження умов журналістської діяльності у 2022 році також свідчать про катастрофічні наслідки інформаційного хаосу. Демократичні режими послаблюють розбіжності між відкритими суспільствами та деспотичними режимами, які контролюють свої ЗМІ та свої інформаційні платформи через пропагандистські війни. Вторгнення росії в Україну уособлює це явище, оскільки воно було попередньо підготовлене пропагандистською війною.

До трійки країн з найбільш обмеженою свободою преси увійшли Північна Корея, Еритрея та Іран.

Очолюють рейтинг Норвегія, Данія та Швеція.

Як повідомлялося раніше, у 2021 році Україна опустилася на 1 сходинку (97 місце) у порівнянні з минулорічними даними. Проте показник свободи слова покращився на 0,44 бали (32,96), у 2020 році він становив 32,52.