Індекс стійкості до дезінформації в Центральній і Східній Європі: Україна показала найкращі результати серед 10 досліджуваних країн
20 жовтня 2021
20.10.2021

Україна показала найвищу стійкість до дезінформації Росії та Китаю серед 10 досліджуваних країн у рейтингу «Індекс стійкості до дезінформації в Центральній і Східній Європі» (Disinformation Resilience Index, DRI), за нею йдуть Азербайджан, Чехія та Словаччина.

«В Україні відбулися досить значні правові та інституційні зміни у питаннях дезінформації. Зокрема створили два державні органи для протидії дезінформації та прийняли низку стратегічних документів. Однак державна політика, спрямована на протидію дезінформації, залишається незв'язною, підготовка державних службовців є недостатньою і необхідні додаткові інвестиції в освітні програми для посилення медіаграмотності. Громадянське суспільство України продовжує відігравати вирішальну роль у викритті та боротьбі з прокремлівською дезінформацією. Співпраця між самими фактечекерськими командами, а також з державними установами значно зросла з 2018 року», — йдеться у звіті.

У рейтингу дослідили стан протидії зовнішній дезінформації у 10 країнах — Польщі, Чехії, Угорщині, Словаччині, Україні, Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії та Молдові за трьома критеріями:

  • стійкість суспільства;
  • інституційна та правова стійкість;
  • стійкість ЗМІ та сфери діджитал.

Кількісні показники Індексу визначали на основі опитування принаймні 12 експертів з кожної країни. Дослідники відзначили, що лідери та аусайдери рейтингу з 2018 року не змінилися.

Індекс стійкості до дезінформації за трьома критеріями: стійкість суспільства (А), правового поля (В), простору медіа та діджитал (С)

В України, Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини показник суспільної стійкості значно переважає інші два — стійкість правового поля та медійного. Натомість у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії та Молдові цифрові технології та ЗМІ найбільш стійкі, порівняно з іншими індикаторами.

Індекс у країнах за трьома критеріями. Більша інтенсивність кольору на мапі відповідає вищій стійкості

Найслабшими в протистоянні зовнішнім інфозагрозам залишаються Білорусь і Молдова. Середні позиції рейтингу посідають Вірменія та Угорщина.

У цьогорічному дослідженні розширили індикатор стійкості медіапростору, а також проаналізували не лише російський, а китайський, дезінформаційні вливи.

Найбільше до китайської дезінформації вразливі Чехія, Польща та Словаччина, найменше — Вірменія, Азербайджан і Грузія.

Як повідомлялося раніше, Україна піднялася на 18 позицій та посіла 47-е місце серед 110 країн у щорічному рейтингу індексу цифрової якості життя (DQL).