ІМІ оприлюднив рейтинг онлайн-медіа на основі дотримання профстандартів: хто має найкращі показники
21 вересня 2021
21.09.2021

Найвищий рівень дотримання професійних стандартів у третьому кварталі 2021 року показали одразу дев'ять українських онлайн-медіа. Про це йдеться у результатах моніторингу ІМІ.

Моніторинговий аналіз проводився в липні-серпні 2021 року у 23 загальнонаціональних інтернет-медіа: obozrevatel.com, korrespondent.net segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, politeka.net, rbc.ua, gordonua.com, babel.ua, glavcom.ua, espreso.tv, hromadske.ua, unn.com.ua, nv.ua, liga.net, ukrinform.ua, zn.ua, censor.net.ua, interfax.com.ua, suspilne.media, bykvu.com. Загальна вибірка становила 1150 матеріалів.

Інфографіка: ІМІ

Найвищий рівень дотримання стандартів у третьому кварталі 2021 року (понад 96% матеріалів, написаних без порушень професійних стандартів) показали такі сайти: «Суспільне», «Дзеркало тижня», «Ліга», «Українська правда», «Бабель», «Громадське», «Букви», «Еспресо» та НВ.

Другу позицію з показником у 94% матеріалів без порушень професійних стандартів посіли сайти «Цензор», «Укрінформ» та «РБК-Україна». З перелічених сайтів лише Укрінформ погіршив свій показник на 2% й опустився на другу сходинку. Натомість «Цензор» та «РБК-Україна» покращили свої показники на 2% в порівнянні з попереднім моніторинговим періодом.

Третю позицію з показником 88% матеріалів, написаних без порушення базових професійних стандартів, посів сайт «Гордон». Видання покращило свої показники на 2% порівняно з попереднім моніторинговим періодом. Зокрема, на сайті «Гордон» не виявлено порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів та достовірності. Стандарт балансу порушено у 12% матеріалів, як і під час попереднього періоду.

Четверту позицію з показником 86% матеріалів, написаних без порушень професійних стандартів, посіли ресурси «Корреспондент» та УНН. Сайт «Корреспондент» дещо погіршив свої показники в порівнянні з попереднім моніторинговим періодом, опустившись на 2%.

На п'ятій позиції опинився сайт «Інтерфакс-Україна» дещо погіршив свої показники, порівняно з попереднім моніторинговим періодом, і опустився з 88% до 84% новин без порушень професійних стандартів. На сайті немає посилань на першоджерело, і скріншотів, якщо новину взято із соцмереж.

82% матеріалів на сайті 24 каналу, що зайняв шосту позицію, не містили порушення професійних стандартів, як і в попередньому моніторинговому періоді. Найчастіше на сайті порушувався стандарт відокремлення фактів від коментарів. Це стосується переважно таблоїдних новин.

На сьомому місці в рейтингу дотримання стандартів опинився сайт «Главком» з рівнем у 76% без порушень. Зокрема, на сайті зафіксовано порушення в категорії балансу та відділення фактів від коментарів.

70% матеріалів на сайті «Сегодня», що потрапив на восьму сходинку рейтингу, не містили порушень базових журналістських стандартів, що на 4% гірше, ніж під час попереднього моніторингового періоду. У 22% матеріалів на сайті містилися порушення стандартів відокремлення фактів від коментарів, зокрема в таблоїдних новинах.

Значно погіршили свої показники, за даними ІМІ, сайти ТСН, який опустився із 76% без порушень до лише 64% новин без порушень журналістських стандартів, та «Обозреватель» (у звітному періоді 64% матеріалів на цьому сайті написано без порушення професійних стандартів журналістики). Ці онлайн-медіа опинилися на дев'ятій позиції рейтингу.

На передостанню сходинку потрапив сайт «Страна». 38% матеріалів видання містили порушення професійних стандартів – як і в попередньому моніторинговому періоді. У 30% новинних матеріалів порушено стандарт відокремлення фактів від коментарів, у 12% матеріалів зустрічалося порушення стандарту достовірності.

Найгірші показники з дотримання професійних стандартів демонструє сайт «Політека», на якому лише 14% матеріалів не містили порушень базових стандартів професійної журналістики (і більшість із них були репостами з інших медіа).

Раніше ми розповідали про масове видалення новинних матеріалів щодо ДТП за участю народного депутата від «Слуги народу» Олександра Трухіна, в якій постраждали шість осіб, серед них – двоє дітей та голова Комітету арбітрів Федерації футболу України Лучано Лучі. Деталі читайте у нашому матеріалі.