Громадські організації виступили проти онлайн-голосування на місцевих виборах
3 липня 2020
3.07.2020

Кілька десятків громадських організацій висловили занепокоєння намірами Мінцифри провести пілотне інтернет-голосування під час місцевих виборів. Відповідну заяву поширила Міжнародна фундація виборчих систем (IFES).

“Ми вважаємо, що наразі зарано проводити подібне тестування, оскільки пілотування цієї технології без достатньої підготовки може завдати шкоди цілісності та успішності виборчого процесу”, — пишуть автори.

Вони не проти новацій, проте вважають, що відповідальна цифровізація починається з узгодження позицій всіх зацікавлених сторін, серед яких має бути громадянське суспільство, керівники виборчих процесів та міжнародні експерти.

Пілотування онлайн-голосування вже цієї осені підписанти вважають передчасним через те, що:

  • В Україні немає необхідної технологічної інфраструктури для такого пілоту;
  • Є високий ризик технічних збоїв та кібератак. Особливо, коли на сході країни триває військовий конфлікт, регулярно трапляються зливи персональних даних громадян з державних реєстрів та є досвід складних кібератак.
  • Для успішного впровадження інтернет-голосування немає ні системи електронного уряду, яка має довіру громадськості, ні технологічного покриття та відповідної інфраструктури по всій країні.
  • Є значна недовіра до Інтернет-голосування з боку виборців та політиків, через що можуть бути проблеми з визнанням результатів.
  • Подібне пілотування потрібно проводити не під час реальних виборів, бо якщо будуть відмінності у результатах виборів для тих, хто користується онлайн-системою, порівняно з тими, хто голосує на виборчих дільницях, такий пілот може спричинити суперечки щодо результатів виборів.
  • Якщо пілотування не вдасться, це матиме негативні наслідки для всіх технологічних ініціатив в галузі електронної демократії в Україні, до яких громадяни можуть втратити довіру.

“Ми вважаємо, що наразі ризики впровадження таких технологій є значно більшими за можливі переваги. Довіра громадськості до законності та прозорості виборчого процесу є пріоритетом”, — резюмують підписанти заяви.

Вони також закликають Кабінет міністрів забезпечити провідну роль Центрвиборчкому у процесі обговорення перспектив впровадження новітніх технологій у виборчому процесі.

Нагадаємо, 18 червня депутати підтримали у першому читанні президентський законопроект №3612 про всеукраїнський референдум. Документ передбачає також і запровадження е-голосування. Інтернет свобода розповідає, як саме президент хоче проводити е-голосування, чи будуть при цьому захищені права українців та таємниця голосування, які є технічні ризики цифровізації виборів та що кажуть експерти.