Громадські організації вимагають від депутатів не підтримувати законопроекти щодо обмежень в інтернеті
6 вересня 2017
6.09.2017

Громадські організації «Інтерньюз-Україна», «Інститут масової інформації», «Інформаційна безпека», «Детектор медіа», Національна спілка журналістів України та «Європейська медіаплатформа» вимагають від депутатів відкликати законопроекти №6688 та №2126а.

Зокрема зазначалося, що найближчим часом у порядку денному Верховної Ради України можуть з’явитися законопроекти, що «здатні обмежити свободу Інтернету для українських громадян». Йдеться про законопроекти №6688 щодо досудового блокування сайтів, а також законопроект №2126а щодо кібербезпеки. Про це йдеться у повідомленні «Інтерньюз-Україна»

«Ми вимагаємо не ставити на порядок денний ВРУ законопроекти №6688 та №2126а без проведення відповідних консультацій з медійними громадськими організаціями щодо доопрацювання законопроектів», – зазначено у заяві.

Про те, що депутати 5 вересня планували розглянути законопроект №2126а щодо кібербезпеки, повідомив Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України:

“Народні депутати хочуть почати свій перший день після тривалого літнього відпочинку із репресій. До порядку денного сьогодні вже включено у другому читанні проект Закону про основні засади забезпечення кібербезпеки. Державі і силовикам пропонується надати широкі повноваження на реагування на загрози у кіберпросторі, переслідування за всі дії, які будуть визнані чиновниками підозрілими…. Ініціативи з “війни” з інтернет-простором викликали протест медійних організацій, у тому числі і НСЖУ”, – йдеться у дописі Сергія Томіленка.

Раніше, 13 липня 2017-ого року, низка громадських організацій, серед яких “Інтерньюз-Україна”, “Детектор медіа”, “Інститут масової інформації”, “Інформаційна безпека”, Національна спілка журналістів України звернулися до депутатів із спільною заявою щодо законопроектів про досудове блокування сайтів. Експертна та медійна спільнота вимагала відкликати законопроекти, пояснити офіційну позицію фракцій щодо законопроектів та долучити громадські організації, що не пов’язані з бізнесом та політичними силами, до обговорення законодавчих ініціатив щодо регуляцій Інтернету.

Однак обговорень не відбулося.

СПІЛЬНА ЗАЯВА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ВІД 13 ЛИПНЯ 2017 РОКУ

Нагадаємо, 11 липня 2017-ого законопроект 6676 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері» було відкликано з порядку денного. Інформація про це міститься на сайті Верховної Ради.

Натомість 12 липня народні депутати, члени Комітету з питань національної безпеки й оборони Іван Вінник («Блок Петра Порошенка»), Дмитро Тимчук(«Народний фронт») і Тетяна Чорновол («Народний фронт») зареєстрували законопроект № 6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері», який має на меті узаконити можливість тимчасового блокування доступу до інформаційних ресурсів і сервісів в інтернеті за рішенням не лише суду, а й прокурора, слідчого та Ради національної безпеки і оборони України.

Законопроект майже повністю дублює норми законопроекту з аналогічною назвою № 6676, зареєстрованого 10 липня членами Комітету з нацбезпеки й оборони Андрієм Тетеруком («Народний фронт») та Іваном Вінником (БПП). Однак законопроекти зареєстровані не як альтернативні, а як окремі, хоча й регулюють ідентичне питання – можливість блокування інтернет-ресурсів і сервісів, – повідомляє Детектор.Медіа.

Законопроекти передбачають можливість тимчасового блокування (обмеження) доступу до визначеного (ідентифікованого) інформаційного ресурсу (сервісу) в інформаційно-телекомунікаційних мережах (системах) за рішеннями суду, слідчого судді, слідчого, прокурора, Ради національної безпеки й оборони. Законопроекти запроваджують нові обов’язки операторів і провайдерів та нові штрафи для них, передбачають нові повноваження державних органів – зокрема, ведення єдиного реєстру заблокованих ресурсів, містять нову термінологію.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини та керівники Української Гельсінської спілки з прав людини та Харківської правозахисної групи вважають, що законопроект № 6688 зазіхає на права людини та підриває саму суть права на свободу вираження поглядів:

“Законопроектом № 6688 пропонується розширити поняття технологічного тероризму, додавши «та/або спрямовані на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення, на здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста)».

Відповідно, технологічним тероризмом може бути визнана будь-яка дискусія щодо рішень суб’єктів владних повноважень з метою впливу на такі рішення, якщо вона відбувається із використанням мережі Інтернет”, – йдеться в заяві Валерії Лутковської, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, Аркадія Бущенко, виконавчого директора Української Гельсінкської спілки з прав людини, Євгена Захарова, директора Харківської правозахисної групи від 13 липня 2017-ого року.

Нагадаємо, команда проекту “Інтернет-свобода” підготувала підбірку з 15 важливих інцидентів, що відбулися в площині розвитку Інтернету в Україні за період жовтень 2016-липень 2017 років.