ФБР затримав понад 800 міжнародних злочинців завдяки «таємному» месенджеру
8 червня 2021
8.06.2021

Федеральне бюро розслідувань США у співпраці з правоохоронними органами більш як десяти країн провело у 18 країнах масове затримання понад 800 людей, підозрюваних у різноманітних злочинах.

Про це повідомляє BBC.

Понад 800 підозрюваних злочинців у всьому світі вистежили за допомогою програми зашифрованих повідомлень, керованої ФБР. Під час операції, задуманої спільно Австралією та ФБР, пристрої з додатком ANOM, дозволяли поліції контролювати чати злочинців про контрабанду наркотиків, відмивання грошей і змови про вбивства.

Метою операції були наркогрупи та люди, які мають зв'язки з мафією. Після арешту у злочинців були вилучені 8 тонн кокаїну, 250 пістолетів та понад 48 мільйонів доларів у різних світових валютах та криптовалютах.

Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що операція «завдала важкого удару по організованій злочинності» по всьому світу.

Як працював ANOM?

ФБР почало експлуатувати зашифровану мережу пристроїв під назвою ANOM і таємно поширювали їх серед кримінального світу за допомогою інформаторів.

Спочатку такі пристрої використовувались «підставними» старшими злочинцями, що надавало іншим злочинцям впевненість у використанні платформи.

«Ви повинні були знати злочинця, щоб взяти в руки один із цих спеціальних телефонів. Телефони не могли дзвонити або надсилати електронну пошту. Ви могли спілкуватися лише з кимось на тій же платформі», - пояснила австралійська поліція.

Австралійський втікач і нібито наркоторговець Хакан Айік був ключовою фігурою в операції, мимоволі рекомендуючи додаток злочинцям після отримання спеціального телефону під прикриттям поліції.

Загалом близько 12 000 зашифрованих пристроїв використовували близько 300 кримінальних синдикатів у понад 100 країнах.

Що викрили ФБР?

Співробітники змогли прочитати мільйони повідомлень у «реальному часі» із описом змов про вбивства, планів масового ввезення наркотиків та інших схем.

«Все, про що вони говорять, - це наркотики, насильство, удари один про одного, невинні люди, яких збираються вбити, цілий ряд речей», - заявила комісар австралійської федеральної поліції Ріс Кершоу.

Загалом в операції були задіяні майже 9000 поліцейських по всьому світу.

«Насправді ми змогли побачити фотографії сотень тонн кокаїну, які були сховані у партіях фруктів», - сказав Кальвін Шиверс з Кримінального розшуку ФБР.

У заявах правоохоронних органів не було названо імен жодного із заарештованих.

В Австралії було заарештовано 224 людини, враховуючи членів незаконних мотоциклетних банд, мафіозних груп, азіатських злочинних синдикатів та організованих злочинних груп.

Поліція заявила, що також вилучила три тонни наркотиків та 45 млн. Доларів готівки та активів, а також реагувала на 20 «погроз вбивством», потенційно врятувавши життя «значної кількості невинних спостерігачів».

Поліція Нової Зеландії заявила, що в країні було заарештовано 35 осіб, а майно було вилучено близько 3,7 мільйони доларів (1,9 мільйони фунтів стерлінгів, 2,7 мільйони доларів).

Лінда Стааф, керівник розвідки шведської поліції, заявила, що операція допомогла запобігти понад 10 запланованим вбивствам у Швеції.

Заступник виконавчого директора Європолу Жан-Філіп Лекуф оцінив операцію як «винятковий успіх».

Як повідомлялося раніше, ФБР через соцмережі ідентифікувало понад 270 осіб причетних до штурму Капітолію.