«Еспресо», Прямий та 5 канали: деталі припинення мовлення у цифровому ефірі
7 квітня 2022
7.04.2022

4 квітня Концерн РРТ вимкнув телеканали «Еспресо», Прямий та 5 канали із цифрового ефіру. За три дні каналам не повернули можливість участі у мережі Т2. Розповідаємо, що відомо про відключення.

Хто та чому ухвалив рішення?

Наразі невідомо, який регулятор ухвалив відключення телеканалів Прямий, 5 канал та «Еспресо» від мережі Т2.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що не має повноважень приймати такі рішення.

«До повноважень Національної ради належить ліцензування теле- і радіомовників та нагляд за їхньою діяльністю. Жодного рішення про вимкнення телеканалів Національна рада не ухвалювала. Крім цього, Національна рада не може коментувати рішення державного оператора — Концерну РРТ, який відповідає за передачу сигналу мовників», — зазначили представники Нацради у коментарі для новинної агенції Укрінформ.

З питанням щодо вимкнення мовлення Нацрада порадила звертатися до Концерну РРТ, а у Концерні РРТ сказали звертатися за інформацією до Нацради і РНБО. Запит до РНБО з цього питання надіслав Укрінформ.

Провайдер цифрового телебачення «Зеонбуд», який підпорядковується державному Концерну РРТ, не знає про причини вимкнення каналів «Еспресо», Прямий та 5 канал.

За неофіційною інформацію Детектор Медіа, причиною відключення є відмова каналів транслювати марафон «Єдині новини» у повному обсязі. 19 березня президент ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, яким зобов’язав загальнонаціональні канали транслювати єдиний марафон.

5 канал, Прямий та «Еспресо» змінили свій ефір і долучились до трансляції марафону «Єдині новини». Як пишуть у заяві журналісти 5 каналу та Прямого, вони дотримуються принципу єдиної державної інформаційної політики і левову частку ефірного часу передали спільному загальнонаціональному марафону, виконуючи указ президента. «Левову частку», але не весь ефір.

Як повідомляє народний депутат та засновник каналу «Еспресо» Микола Княжицький, «Еспресо» був готовий спільно з іншими каналами взяти участь у виробництві марафону, однак такої можливості не отримало.

«Існує думка, що "Еспресо" вимкнули через те, що канал не бере участі у виробництві та трансляції телемарафону "Єдині новини". Жодних юридичних доказів цього не існує. А самому каналу ніхто ніколи не пропонував брати участь у створенні цього марафону», — додає Микола Княжицький.

«Рада» замість «Еспресо»

Замість відключених телеканалів «Еспресо», 5 канал та Прямий у цифровому ефірі виходить «Рада», яка доступна на чотирьох місцях у мультиплексах. При цьому, за словами засновника каналу «Еспресо» нардепа Миколи Княжицького, за трансляцію все рівно доведеться платити. За інформацією «Детектор медіа», це приблизно $50 тис. на місяць.

«Парадокс в тому, що "Еспресо" у цій ситуації повинне ще й платити Зеонбуду мільйони гривень за незаконну ретрансляцію чужого телевізійного сигналу!», — пише Микола Княжицький у матеріалі «Еспресо».

Він вважає відключення каналу незаконним і таким, що порушує рішення РНБО про забезпечення «безперебійної трансляції телевізійних каналів в МХ – 1, –2, –3, –5», та припускає, що канал могли вимкнути через політичну цензуру.

«Вочевидь незаконне рішення»: правозахисні організації підтримують канали

6 квітня дев’ятнадцять правозахисних організацій звернулись до уряду із закликом повернути до ефіру телеканали Прямий, «Еспресо» та 5 канал та утриматись від суттєвих обмежень свободи слова, яка є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з Росією.

«Ми не бачили жодної публікації цих трьох каналів, яка б вимагала корекції з боку держави», — наголосили у заяві, опублікованій на сайті Міжнародної громадської організації «Український центр Міжнародного ПЕН-клубу», та назвали рішення «вочевидь незаконним».

Також організації звернули увагу на те, що канали Прямий, «Еспресо» та 5 канал продовжували мовлення як в межах загального марафону, так і самостійно. Зокрема редакції 12 годин брали участь в загальноукраїнському телемарафоні, а 12 годин здійснювали мовлення за власним графіком або у співпраці з іноземними медіа.