Дослідження показало негативний вплив законопроєкту №3196-д «про СБУ» на розвиток вільного Інтернету в Україні
12 серпня 2021
12.08.2021

Зведені результати дослідження законопроєкту №3196-д «про СБУ» склали негативну оцінку –0,48 як вплив законопроєкту на суспільні відносини в межах шкали від -5 до +5. Подальше схвалення законопроєкту без внесення відповідних правок на осінній сесії Верховної Ради України негативно позначиться на функціонуванні Інтернету в Україні – такі результати представила ГО «Інтерньюз-Україна» 12 серпня в Києві в рамках дослідження Індекс регулювання онлайн-простору. При цьому, оцінка іншого законопроєкту – №5628 про захист персональних даних є переважно позитивною (+0,87).

Цього року експерти оцінили вплив на розвиток інтернету законодавчих ініціатив №5628 «Про захист персональних даних» та №3196-д «Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України».

«Ми досліджуємо законопроєкти і оцінюємо, наскільки законодавець передбачив в новелах кожного законопроєкту негативні або позитивні впливи, які стосуються розвитку інтернету або онлайн-простору в Україні. Відповідно сьогоднішні законопроєкти, які ми аналізували — це доволі резонансні законопроєкти, які у всіх на слуху», — зазначив консультант з цифрових технологій Віталій Мороз.

Групі медіаюристів та технічних фахівцях, які представляють громадянське суспільство та приватний сектор, було запропоновано оцінити два законопроєкти за опитувальником, який містив 34 змістові питання. Питання стосувалися впливу законодавчих ініціатив на права та свободи, захист легітимного інтересу, якість надання послуг та юридичної техніки. Аби виміряти вплив ініціатив на суспільні відносини, підрахунок відповідей експертів здійснювався за математичною формулою середнього зваженого, оскільки кожна категорія питань мала свою вагу.

Законопроєкт №3196-д «Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України» отримав -0,48 балів за зведеним показником. Експерти дослідження у межах Індексу регулювання онлайн-простору оцінили законопроєкт як такий, що загрожує розвиткові вільного інтернету в Україні та може мати негативний вплив на суспільні відносини.

Оцінка позитивного впливу положення законопроєкту, відповідно до методології дослідження, відображена в розділі № 2 Захист легітимного публічного інтересу (оцінка +0,754). Водночас, законопроєкт отримав негативні оцінки в розділах № 1 Вплив на права та свободи (оцінка -1,363), №3 Якість надання послуг (оцінка -0.6) та №4 Юридична техніка законопроєкту (-1.493).

Ключові рекомендації щодо змін в законопроєкті №3196-д «про СБУ» є наступними:

✔️ прибрати процедуру блокування ресурсів без рішення суду й передбачити процедуру швидкого розгляду справ у судах в екстрених випадках;

✔️ передбачити судовий дозвіл щодо процедури позбавлення теле- та радіомовників ліцензій;

✔️ передбачити чіткі процедури та систему запобіжників проти можливих зловживань щодо отримання, зберігання і поширення інформації, яку отримує СБУ;

✔️ передбачити гарантії для збереження і захисту права на повагу до приватного та сімейного життя від можливих зловживань з боку посадовців.

За оцінками медіаюристів, законодавча ініціатива №5628 про захист персональних данихотримала загальну оцінку +0,87 у межах шкали експертних оцінок від -5 до +5.

Зведені оцінки позитивного впливу законопроєкту на розвиток інтернету в Україні, відповідно до методології дослідження, відображені в розділах №2 Захист легітимного інтересу (+1,49), №4 Юридична техніка (оцінка +1,26) та №1 Вплив на права та свободи (оцінка +0,67). В розділі №3 Вплив на якість надання послуг, зведена оцінка є мінімально негативною (-0,08).

Ключові рекомендації щодо законопроекту №5628 про захист персональних даних є наступними:

✔️ прописати в окремому законі порядок створення контролюючого органу (регулятора), відповідального за операції з персональними даними;

✔️ скоротити строк розгляду (10 днів) з боку контролера звернень суб’єктів із вимогами щодо реалізації їхніх прав;

✔️ передбачити чіткі запобіжники щодо витоків персональних даних громадян України з боку контролерів (Facebook, Google тощо);

✔️ передбачити критерії передавання в окремих випадках персональних даних іноземним державам та міжнародним організаціям.

Експертне дослідження законопроєктів у межах методології Індексу регулювання онлайн-простору здійснювалося ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні, спрямованої на розвиток медійного сектору, зміцнення медійних інституцій, а також поліпшення практики цифрової безпеки серед журналістів та медійних організацій», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) через американську неурядову організацію «Internews».

Q&A досліджень у межах Індексу регулювання онлайн-простору

Чому експерти оцінювали законопроєкти «про СБУ» та про захист персональних даних?

Законопроєкти №3196-д «Проєкт Закону про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України» та №5628 про «Про захист персональних даних» містять положення, що регулюють суспільні відносини в онлайн-просторі.

Як оцінили обидві законодавчі ініціативи експерти?

Обидва проєкти у цілому не перетнули 1 пункту за шкалою індексу від -5 до +5 як у позитивну, так і негативну сторону. Проте, якщо законопроєкт про захист персональних даних отримав +0,87 пунктів за позитивною шкалою, то законопроєкт про СБУ отримав -0,48 пункти. На думку експертів, порівняно з багатьма іншими законодавчими ініціативами, що регулюють правовідносини в онлайн-просторі й потрапляли на порядок денний ВРУ впродовж минулих двох років, законопроєкт №5628 про захист персональних даних є однією з найбільш пропрацьованих ініціатив, що дієво захищають цифрові права користувачів.

Проте ухвалення законопроєкту №3196-д в редакції від 08 липня 2021 року, за висновками експертів, загрожує розвиткові вільного інтернету в Україні й матиме негативний вплив на суспільні правовідносини в онлайн-просторі.

Що слід робити далі?

Оцінки експертів показують, що обидва проєкти потребують доопрацювання, проте, якщо законопроєкт про захист персональних даних має стримано позитивну оцінку, що може свідчити про можливість досить швидкого поліпшення тексту за умов конструктивної дискусії та реагування на критичні зауваження, то законопроєкт про СБУ потребує більш серйозної переробки.

Зокрема, законопроєкт про СБУ потребує усунення нечітких формулювань у тексті, процедури блокування ресурсів без рішення суду та встановлення чіткої процедури та системи запобіжників проти можливих зловживань. Натомість законодавча ініціатива про захист персональних даних потребує опису порядку створення контролюючого органу, скорочення строку розгляду з боку контролера звернень суб’єктів із вимогами щодо реалізації їхніх прав та встановлення чітких запобіжників щодо витоків персональних даних громадян України з боку контролерів.

Повний текст дослідження законопроєкту №3196-д «про СБУ».

Повний текст дослідження законопроєкту №5628 про захист персональних даних.