Додаток “Дій вдома”: як уряд намагається контролювати українців під час поширення COVID-19
10 квітня 2020
10.04.2020

7 квітня в Україні запустили додаток Міністерства цифрової трансформації для контролю за дотриманням обсервації та самоізоляції під час поширення коронавірусу.

У день запуску додатку віцепрем'єр міністр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що додатком мають користуватися люди, які зобов’язані пройти обсервацію після повернення з-за кордону, хворі на домашньому лікуванні та особи з підозрою на коронавірус. Тоді Федоров додав, що невикористання додатку вважатиметься порушенням режиму карантину, за що в Україні урядом запроваджений штраф.

фото Мінцифри: міністр Михайло Федоров

Через декілька днів Федоров у своїй колонці спростував суперечливу інформацію про додаток. Зокрема, він пояснив, що “Дій вдома” не повинні встановлювати всі українці, а лише люди з підтвердженням або підозрою на коронавірус. За словами міністра, ці особи підписують згоду із зобов’язанням дотримуватися умов спеціального режиму і вказують адреси та номери телефонів, які заносяться у відповідну базу.

“І лише ці люди отримують SMS із лінком та проханням завантажити мобільний застосунок “Дій вдома”. Авторизуватися в додатку можуть лише номери, що внесені до цієї бази”, — додав Федоров.

Найбільше побоювань у користувачів викликав ймовірний штраф за невстановлення додатку. “Завантаження і користування винятково добровільне. Тобто штрафів за відмову встановити додаток немає”,— стверджує міністр.

В такому випадку перевіряти дотримання режиму можуть правоохоронці, зателефонувавши або навідавшись за вказаною адресою. Поліція може притягнути до адміністративної чи навіть кримінальної відповідальності за порушення режиму карантину, але не за не користування додатком.

скріншоти з додатку "Дій вдома"

У Мінцифри також запевняють, що додаток не стежить за користувачами постійно, а геолокація фіксується тільки в момент відправлення селфі.

Що робити тим, хто не має телефону або користується кнопковим і відповідно не може завантажити додаток? Таких людей менше 5% від загальної кількості і з ними працюватиме спеціальна команда і кол-центр, кажуть у міністерстві.

Що кажуть про “Дій вдома” експерти

Коментуючи спроби уряду контролювати дотримання українцями режиму карантину через додаток, експерти вказують на ризик можливого розширення його дії, обов’язковості використання та об’єму зібраних даних у майбутньому.

Експерт Школи цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов звертає увагу на те, що в угоді користувача додатку “Дій вдома” зазначається: “персональні дані можуть передаватися до/з інших електронних інформаційних ресурсів...без додаткового сповіщення суб’єкта персональних даних про таку передачі. Персональні дані можуть передаватися третім особам”. Це означає, що доступ до інформації про користувачів можуть отримати Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція і її територіальні органи.

фото Unsplash

Нагадаємо, що під “персональними даними” мається на увазі прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; стать; мобільний номер телефону; адреса, за якою особа перебуває на самоізоляції; інформація про госпіталізацію або самоізоляції особи, визнаного інфікованим; стан здоров'я; місцезнаходження особи; фото особи.

“Що з цими даними буде робити поліція та чи будуть вони використовуватися тільки для тих цілей, які позначені, ми не дізнаємося. В угоді зазначено, що з даними може відбуватися, а саме: збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптація, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення. Це може мати негативні наслідки. Та й проблема не тільки в тому, що ці дані будуть зібрані, а й в тому, що держава не зупиниться і буде прагнути до того, щоб контролювати людей не тільки під час епідемії, а й всі 365 днів в році”, — вважає Павло Бєлоусов.

Справа не лише у контролі, але й у здатності держави зберігати дані українців захищеними.

“Український уряд не здатний убезпечити персональні дані своїх громадян, які потенційно є уразливою групою пацієнтів з підозрою на #covid19. Витоки даних нерідко стаються з вини чиновників. Якою може бути реакція на плани уряду контролювати поведінку цієї уразливої групи через розроблений додаток? Це стане черговим порушенням базових прав людини у ситуації низької довіри до дій уряду. Більше того, за цією логікою уряд має зобов'язати усіх користуватися смартфоном, передплачувати послуги з інтернету, встановлювати якісь додатки. Це поза будь-якою логікою здорового глузду під гаслом спільної турботи про здоров'я”, — наголошує керівник програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна” Віталій Мороз.

З моменту запровадження карантину у багатьох країнах уряди неодноразово заявляли про використання технологій для контролю за дотриманням самоізоляції чи для збору даних, що допоможуть у вивченні того, як поширюється вірус.

“Запропонований додаток міг би мати шанси на успіх, якби в Україні була б така ж довіра до органів влади, розвинена демократія і система контролю за діями уряду, як в інших розвинених країнах, де запустили схожі інструменти контролю за людьми на обсервації”, — коментує експерт Школи цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов.

Нагадаємо, у середу, 8 квітня, видання “Вести” у своєму матеріалі опублікувало номери будинків киян, начебто хворих на коронавірус. Це викликало неабияке обурення у соцмережах, серед журналістів та представників громадських організацій. “Інтернет свобода” пояснює, що порушує публікація адрес начебто хворих на коронавірус киян.