Дезінформація про COVID-19, скандальний подкаст Джо Рогана та бойкот музикантів. Spotify змінює правила модерації контенту
2 лютого 2022
2.02.2022

Стрімінговий аудіосервіс Spotify змінив правила модерації контенту, зокрема ввів обов’язкове позначення контенту, який містить інформацію про COVID-19, після бойкоту сервісу відомими музикантами та діячами культури.

Вірусолог-антивакцинатор та протести музикантів й лідерів думок

Приводом для бойкоту став випуск подкасту американського коміка та ведучого Джо Рогана, у якому запрошений гість висловлював антинаукові твердження щодо вакцин та пандемії COVID-19. Роберт Мелоун, вірусолог-антивакцинатор, у інтерв’ю на The Joe Rogan Experience від 31 грудня 2021 року стверджував, що світові лідери заради вигоди гіпнотизують людей, щоб вони вакцинувалися і носили маски.

У січні 2022 року через контроверсійний випуск подкасту користувачі та кілька відомих музикантів оголосили платформі бойкот. Одним з перших протест висловив канадський музикант Ніл Янг. Він звинуватив сервіс у поширенні фейкової інформації щодо коронавірусу та ефективності вакцинації й поставив компанії ультиматум: видалити подкаст Джо Рогана або видалити усю його дискографію.

«На сервісі може бути або Роган, або Янг. Але не обидва», — заявив музикант.

26 січня Spotify почали видаляти пісні музиканта з платформи.

До бойкоту Янга долучилися й інші відомі музиканти. Серед них — канадська співачка Джоні Мітчелл та учасник рок-гурту The E Street Band Нільс Ліфгрен.

«Я вирішила видалити всю свою музику зі Spotify. Безвідповідальні люди поширюють брехню, яка коштує іншим життя. Я погоджуюсь з Нілом Янгом та світовою науковою та медичною спільнотами у цьому питанні»,написала Джоні Мітчелл на своєму сайті.

«У той час, як я пишу цей лист, ми видаляємо 27 років моєї музики зі Spotify»,повідомив Нільс Ліфгрен у своєму листі на підтримку Ніла Янга та Джоні Мітчелл.

У Twitter стали популярними хештеги #DeleteSpotify, #ByeSpotify і #I Stand With Neil Young. Дописи з такими хештегами додали, наприклад, американський музикант Джон Купер та журналістка Каз Вейда.

Твіт американського музиканта Джона Купера

Твіт журналістки Каз Вейда

Принц Гаррі та його дружина Меган Маркл також висловили критику щодо дій Spotify та закликали зупинити поширення «дезінформації про COVID-19» на платформі.

Відповідь Spotify та введення правил

У зв’язку з бойкотом компанія Spotify вирішила змінити правила модерації контенту. В оновлених правилах, що оприлюднили 30 січня, зазначається, що контент, який містить інформацію про COVID-19, буде позначатися спеціальною позначкою.

«Ми працюємо над додаванням позначки до кожного епізоду подкасту, який містить обговорення COVID-19. Це попередження направить слухачів до нашого спеціального центру COVID-19 — ресурсу, який надає легкий доступ до фактів, заснованих на даних, актуальної інформації, якою діляться вчені, лікарі, академіки та органи громадської охорони здоров'я по всьому світу, а також посилання на надійні джерела. Ці нові зусилля по боротьбі з дезінформацією будуть розповсюджені в країнах по всьому світу найближчими днями»,заявив Генеральний директор та співзасновник Spotify Деніел Ек.

Також відтепер контент-мейкери зобов’язані уникати публікації контенту, що пропагує небезпечну, неправдиву, провокативну чи неоднозначну медичну інформацію, яка може зашкодити користувачам платформи. До такого контенту віднесли:

  • твердження про те, що СНІД, COVID-19, рак або інші серйозні захворювання, що загрожують життю, є містифікацією або не існують;
  • заклики використовувати відбілювальні засоби для лікування хвороб та розладів;
  • твердження, що вакцини, схвалені місцевими органами охорони здоров’я, призначені для того, щоб спричиняти смерть;
  • заохочення людей навмисно заражатися коронавірусом, щоб виробляти до нього імунітет (наприклад, рекламування так званих COVID-вечірок).

Контент, який не відповідає вимогам нових правил модерації, з платформи видалятимуть.

«Повторні або грубі порушення можуть призвести до тимчасового блокування або повного припинення дії облікових записів», — попереджають у Spotify.

Реакція Джо Рогана

Після скандалу, 31 січня 2022 року, Джо Роган записав Instagram-відеозвернення з вибаченнями. Він заявив, що надалі намагатиметься дотримуватися балансу думок у своїх подкастах і пояснив, що Роберта Мелоуна він запросив, оскільки його думки відрізняються від загальноприйнятих.

Як повідомлялося раніше, за поширення неправдивої інформації про COVID-19 у жовтні 2021 року Youtube на десять днів позбавив можливості публікувати нові відео на офіційному каналі президента Бразилії Жаїра Болсонару.