Протидія дезінформації та “здоровий” інтернет. Огляд Інтернет свободи за січень 2020
3 лютого 2020
3.02.2020

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке:чому медійники критикують законопроєкт про дезінформацію та що він передбачає; що показала перша електронна оцінка чисельності українців; що думають в Google про регулювання штучного інтелекту; як Youtube бореться з дезінформацією; коли Інтерньюз-Україна презентує Індекс регулювання онлайн-простору та які враження від зустрічі із засновником Wikipedia у Володимира Єрмоленка, директора з аналітики ГО “Інтерньюз-Україна”.

Що передбачає законопроєкт про дезінформацію від Мінкульту? 17 січня 2020 року Міністерство культури, молоді та спорту презентувало законопроєкт про протидію дезінформації. Медійники критикують його норми і радять міністерству не реєструвати законопроєкт у парламенті. Більше про основні положення документу: кримінальну відповідальність за розповсюдження дезінформації, Уповноваженого з питань інформації, Індекс довіри медіа та журналістське самоврядування, читайте на нашому сайті.

Як зробити інтернет “здоровим” – поради від засновника Wikipedia Джиммі Вейлза. Поки Facebook чи Twitter пропонують безкоштовний контент в обмін на персональні дані, Вікіпедія розвивається за кошти користувачів, не збираючи таку інформацію. Володимир Єрмоленко, директор з аналітики ГО «Інтерньюз-Україна», ділиться своїми враженнями від зустрічі із засновником Wikipedia Джиммі Вейлзом в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

У лютому презентуємо Індекс регулювання онлайн-простору: Інтерньюз-Україна проводить аналіз законопроєктів за Індексом регулювання онлайн-простору. До участі були запрошені експерти відповідно до Terms of Reference (TOR). Перші два дослідження спрямовані на одні з найбільш резонансних законопроектів – про медіа та дезінформацію. Офіційна презентація висновків експертної оцінки та методології Індексу відбудеться у лютому 2020 року.

Техгіганти

Facebook видалив глобальну мережу фейкових профілів. Дослідники німецького видання Spiegel та американського аналітичного центру Atlantic Council виявили глобальну мережу фейкових акаунтів у Facebook, яка розповсюджувала пропаганду у понад 30 країнах і діяла щонайменше з 2011 року.

“Вікіпедію” розблоковано. Туреччина відновила доступ до онлайн-енциклопедії після двох з половиною років блокування. Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, заявив, що відновлення доступу до “Вікіпедії” – “перемога у питанні доступу до інформації та свободи вираження поглядів у Туреччині для всіх громадян”.

Прогнози Цукерберга до 2030 року. Засновник Facebook написав на своїй сторінці, якими бачить головні тренди на наступне десятиріччя. Про міленіалів, відчуття близькості у соцмережах та нові технології читайте на нашому сайті.

Google: штучний інтелект потрібно регулювати. "Не виникає сумніву, що штучний інтелект потрібно регулювати. Це занадто важливо, щоб цього не робити. Питання лише, як”, – вважає гендиректор Google Сундар Пічаї. Він наразі не виступає за жорстке регулювання, але наголошує на встановленні відповідальності за порушення правил.

Youtube: аналізуємо контент, аби боротися з дезінформацією.Компанія робить ставку на аналітичну роботу щодо видалення неправдивого контенту, зазначила президентка Youtube Сюзан Войджицкі під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі. аже, що фахівці Youtube враховують авторитет і репутацію користувачів, які розміщують відео, а якщо є сумніви щодо правдивості інформації, то у компанії її перевіряють.

Що в Україні?

Прозвітували про майже 500 кібератак на держоргани та критичну інфраструктуру. Відповідно до звіту СБУ за 2019 рік, служба нейтралізувала 480 кіберінцидентів на держоргани, заблокували понад 1000 вебсайтів, що використовувалися у злочинних цілях та розпочала 338 кримінальних проваджень у сфері інформаційної безпеки.

Припускають, що нас в Україні – 37,29 млн. Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет представив результати “електронного перепису”. Така електронна оцінка чисельності наявного населення в Україні відбулася вперше. Остаточного рішення щодо проведення традиційного перепису населення ще не має.

Factum group: російські соцмережі залишаються у топ-10. За підсумками грудня 2019 року соцмережа “Одноклассники” закріпилася на 5-му місці у рейтингу, російський пошуковик Yandex залишився на 6 сходинці, а “Вконтакте” опустилася з 8-ї позиції на 9-ту.