Чотири кроки до подолання інформаційних маніпуляцій від експерта Atlantic Council
19 листопада 2019
19.11.2019

Чи можна ефективно боротися з дезінформацією без цензурування та порушення свободи слова?

Експерт проєкту Disinfo Portal від Atlantic Council Якуб Каленський переконаний, що так.

Під час тренінгу «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції», що проходив у Інтерньюз-Україна 18-19 листопада 2019 року, він описав чотири кроки до подолання інформаційних маніпуляцій:

👉 Зафіксувати загрози.За це має відповідати держава. Також на цьому етапі можуть підключатись громадські організації та аналітичні центри. Це необхідний перший крок, без якого неможливо зробити подальші кроки належним чином. Ідеальний результат цієї діяльності полягає в тому, щоб дізнатися, якими каналами поширюють дезінформацію, скільки повідомлень на день поширюють, на яку аудиторію ціляться і скільки людей переконують. Для цього нам потрібно мати надзвичайно надійну структуру моніторингу як для традиційних, так і для нових медіа. Також потрібно буде регулярно проводити опитування, які б оцінили ефективність дезінформаційних вкидів.

👉 Інформувати про загрози.Складно подолати проблему самостійно. Через це потрібна підтримка та розуміння від різних стейкхолдерів. Важливо адаптувати повідомлення для різних аудиторій, адже пересічні громадяни не читають аналітичні праці. Потрібно мати дуже високий рівень обізнаності населення, а також ефективний моніторинг інформаційного простору в реальному часі та експертні знання про потенційні претензії на дезінформацію. Все це не збудувати за одну ніч. Треба пам’ятати, що зусиль уряду недостатньо. Важливо також взаємодіяти з іншими аудиторіями, які мають вирішальне значення у боротьбі з дезінформацією — політиками, журналістами та науковцями.

👉 Працювати зі слабкостями, які використовує агресор. Потрібно відкрито говорити про суспільні проблеми (конфлікти на національному чи расовому підґрунті тощо), запускати програми з медіаграмотності, забезпечувати прозорість баз даних, перевіряти покупців реклами в соцмережах. Кремлівська дезінформація рідко прагне створити нові точки розбрату в суспільстві; натомість вона експлуатує ті слабкі місця, які вже існують. Намагання пом'якшити ці слабкі місця — один із способів зробити наше суспільство менш вразливим у інформаційній війні.

👉 Реагувати на дії агресора. Необхідно називати та нагадувати суспільству про тих, хто допоміг у розповсюдженні неправдивої інформації. Також потрібно впроваджувати санкції проти осіб чи компаній, які розповсюджують дезінформацію. Західні країни та політики повинні обмежувати доступ до «медіа», що поширюють дезінформації. Потрібно не давати їм змоги діяти: не видавати акредитацій на заходи та пресконференції, не публікувати через них жодних заяв для них та не відповідати на їх запитання. Ці обмеження дозволять суспільству зрозуміти, що ці «медіа» не є засобами масової інформації, якими вони хочуть здаватись, а зброєю в інформаційній війні.

Країни Заходу мають усі необхідні інструменти для того, аби виграти інформаційну війну; ми їх просто не використовуємо. Наразі Росія краща за нас лише завдяки її нещадній рішучості і цілковитій відсутності моралі. Росіяни діють, тоді як ми ведемо, здавалося б, нескінченні дискусії про те, чи слід діяти, і якщо так, то як саме. Це не повинно бути так. Якщо ми вирішимо, що хочемо виграти цю війну, ми її виграємо. Це лише питання політичної волі, а не знань чи можливостей.