Чи займеться Зеленський розблокуванням російських соцмереж в Україні
23 квітня 2019
23.04.2019

Передвиборча кампанія Володимира Зеленського передбачала значний акцент на використанні соцмереж в комунікації зі своїми виборцями. Лише в офіційної сторінки Зеленського в Instagram 3,7 мільйони підписників. А youtube-канал збирає мільйони переглядів. Соцмережі стали для Зеленського основним майданчикам для прямої комунікації з громадянами України, при цьому кандидат в президенти переважно ігнорував спілкування з журналістами, не пояснював свою програму та кроки у разі обрання на посаду.

В останній тиждень напередодні дня голосування в другому турі виборів Зеленський все ж таки дав велике інтерв’ю РБК-Україна. Журналісти розпитали його й про ставлення до заборони російських соцмереж в Україні та стратегію онлайн спілкування з виборцями.

Спершу створи, потім забороняй

“І чого ми добилися? Наші почали обходити заборону”. Так Володимир Зеленський відповів на питання журналістів чи продовжиться блокування російських соцмереж, якщо він переможе на виборах.

Дійсно, після “санкційного” указу президента України №133/2017, яким вводилось в дію рішення РНБО про санкції щодо російських компаній, частина українців почала користуватись VPN-сервісами та анонімайзерами для обходу блокування доступу до частини російських сайтів та соцмереж, а саме – ВКонтакте, Mail.ru, Yandex, Одноклассники.

Частково блокування виявилося ефективним, адже кількість користувачів російських сайтів помітно знизилася. Крім того, запитання “І чого ми добилися?” є досить маніпулятивним та свідчить про некомпетентність новообраного президента. У березні 2019 року дослідницький центр НАТО в Ризі опублікував результати дослідження про вплив заборони Вконтакте в Україні. Дослідники виявили, що кількість користувачів та трафік ВКонтакте впали у 3,2 рази, а активність українських користувачів на територіях, де діє заборона, менша від окупованих територій лише на 21%.

А щомісячне дослідження Factum Group, яке оприлюднила Інтернет Асоціація України у квітні 2019 року показує, що, попри те, що заблокований “Вконтакте” залишається на п’ятому місці серед найпопулярніших сайтів для українських користувачів, його охоплення суттєво зменшується. До прикладу, 56% охоплення у Facebook проти 28% у “Вконтакте”.

Що ж мала б робити українська влада, якщо не забороняти? Зеленський відповів метафорою: спершу побудувати парковки, а вже потім штрафувати за неправильне паркування. “Точно така історія і тут. Ти дай людям платформу – ось де українці, де ми спілкуємося, де у нас однаковий світогляд – і “схлопуй”-те”, — розповідає він про своє бачення проблеми. Очевидно йдеться про створення альтернативних російським соцмережам майданчиків. Про подібні проекти говорять уже більше 10 років відколи популярність почав набирати Facebook, а потім і тоді ще не заборонені Вконтакте та Однокласники. Частина проектів вже закрилася (TheUkrainians), частина ще активна (Nimses), але ними, які в основному є “репліками” глобальних мереж, користується максимум кілька десятків тисяч користувачів.

Проблеми комунікації

Напевне людям не досить Facebook, Twitter, YouTube, якщо вони обходять блокування, вважає Володимир Зеленський. Каже, усвідомлює ризики російських соцмереж і знає як з цим можна боротися: “Якщо на тих же “Однокласниках” і так далі люди займаються політикою, займаються якоюсь агресією, якщо там є свої боти, які інформаційно впливають на українців, антиукраїнські у них гасла, тоді це вже, хлопці, кримінал”.

У Twitter та Facebook активно боряться з мовою ненависті. А компанія Цукерберга на час президентських виборів в Україні ще й показує тих, хто проплачує рекламу в мережі. В той же час в українському сегменті Вконтакте в період виборів процвітає мова ненависті та шовінізм. Про це йдеться у дослідженні, проведеному ГО “Інтерньюз-Україна”. Російські соцмережі Вконтакте та Однокласники, на відміну від Facebook чи Twitter, на скарги, хейтспічі та мову ворожнечі не реагують зовсім.

З моменту схвалення рішення про блокування російських соцмереж пройшло майже два роки, й більшість українців вважають такий крок неправильним. І в 2018, і в 2019 році 53% опитаних не підтримували рішення РНБО про блокування. Тому апеляція до народу в цьому питанні несе ризики для Зеленського. Адже у разі перемоги на виборах рішення прийматиме він одноосібно, а не його підписники в соцмережах.

Онлайн-президент

В останній тиждень перед виборами Володимир Зеленський заявив, що у разі перемоги планує активно долучати людей до обговорення важливих політичних питань, як це робив при написанні своєї передвиборчої програми.

“Як ми, припустимо, створювали програму “Слуги народу”, програму нашої партії? Це теж був референдум. Ми можемо з вами назвати це одним словом — розмова з суспільством. І у вас відразу ціла палітра, і ви бачите, як люди реагують, з яких куточків України, на що вони дивляться. Будь-який закон сьогодні можна онлайн з живими людьми проговорити”, — розповів в інтерв’ю Володимир Зеленський. Такий підхід несе кілька ризиків. Написання законопроектів, громадське обговорення, адвокування потребують знань. Навіть в дорожній карті про реформування парламенту однією з ключових проблем названо законодавчий спам, коли народні обранці реєструють величезну кількість низькоякісних законопроектів, які суперечать чинному законодавству, дублюють інші документи тощо.

Крім того, більшість реформ, які втілюються зараз і стоять на порядку денному – непопулярні. Вони точно матимуть менше позитивних реакцій, аніж ролики на стадіоні. Звідси й ризики виникнення того, що британський The Telegraph назвав “популізмом 2.0”, коли людина замість вирішення проблем продає виборцям себе.

Країна у смартфоні

Активність Володимира Зеленського та його команди не обмежується Facebook, Instagram, Telegram та позицією щодо блокування. У команді Зеленського розробили цілу стратегію діджиталізації — так звану “Країну у смартфоні”. Про це заявив профільний експерт Зеленського Михайло Федоров під час ефіру “Право на владу” 18 квітня.

“Процес діджиталізаціі ми почали чотири місяці тому, коли всі основні процеси з якими ми зіштовхнулись під час виборчої кампанії ми оцифрували і тим самим прискорили нашу компанію. Ми хочемо масштабувати цей досвід на державу”, – каже Федоров.

Серед основних діджитал пропозицій команди: “повноцінне використанні id-картки”, “оцифрування медицини” та “запровадження електронного голосування”.

“Хочемо зробити так, щоб всі процедури можна було виконувати у власному телефоні. Пряма демократія – всі рішення ухвалювати за допомогою однієї кнопки у смартфоні”, – додає Федоров. Заборонити не можна дозволити

На наступний день після президентських виборів, на яких з великим відривом переміг Володимир Зеленський, голова правління Інтернет асоціації України Олександр Федієнко заявив, що ініціюватиме відміну указу колишнього президента Петра Порошенка про санкції, що призвели до блокування в мережі Інтернет. Федієнко також уточнив, що має на увазі не конкретне скасування блокування російських соцмереж, а зміну підходу до процедури блокування інформаційних ресурсів шляхом рішень РНБО і указів президента. Інтернет-асоціація України виступала проти блокування сепаратистських сайтів без рішень суду і у 2017 році, одразу після підписання президентом відповідного рішення РНБО.

“Щоб ми змогли вільно і демократично не тільки хвалити владу, але і висловлювати з критичної точки зору свою позицію, не побоюючись того, що нас назвуть агентами Кремля, якщо ми будемо критикувати”, – написав у своєму Facebook Федієнко.

Федієнко також додав, що в ІнАУ акцентуватимуть увагу на трьох базових профільних законопроектах: про електронні комунікації, про кібербезпеку та про критичну інфраструктуру. “Я дуже сподіваюся, що у Верховній Раді будуть не тільки фермери і фінансисти, а й галузеві телеком спеціалісти. Я втомився читати законопроекти від журналістів і “фінансистів” про те, як має бути в галузі. Крім того, я сподіваюся на те, що новообраний гарант, якого оголосять згодом, не буде заводити своїх людей у всі профільні регулятори нашої галузі”, – заявив Федієнко.

Спікер Українського кіберальянсу, який пише під ніком Шон Таунсенд, відреагував на ініціативу Федієнка. Він також вважає, що блокування необхідно скасувати, але додає – санкції необхідно посилити.

“Прийняти новий закон про санкції, почати слідкувати за грошима, а не за сайтами. Сформувати орган, відповідальний за впровадження санкційної політики. Передбачити власне санкції по відношенню до вітчизняних компаній-порушників і компаній-посередників. Ще раз: follow the money”, – відреагував спікер Кіберальянсу.