Чи є безпечним активне використання Telegram в Україні?
12 квітня 2023
12.04.2023

В Україні активізувалися дискусії про безпеку Telegram. Платформа поширення контенту і месенджер встановлені практично у кожного українця. Державні структури використовують сервіс як офіційний канал комунікації. Проте наскільки це безпечно, враховуючи перестороги експертів і ймовірний зв’язок засновника проекту із російськими спецслужбами?

Telegram для новин і повідомлень

Telegram в Україні є важливим інструментом. Багато з українців отримують з його допомогою новини про війну, оперативну інформацію та критичні сповіщення. Більше того, загалом українська аудиторія продовжує довіряти Telegram-каналам, про це свідчать різноманітні дослідження.

Цей додаток використовується і як месенджер, і офіційними особами для комунікації та інформування про свою діяльність.

Проте Telegram має ненайкращу репутацію серед фахівців з безпеки, а підозри про зв'язок керівництва месенджера з російською владою є недоведеними, хоча час від часу фігурують в наративах навколо Telegram.

Нещодавно засновник Petcube Ярослав Ажнюк заявив про те, що прийшов час в Україні заборонити використання месенджеру Telegram. Серед його аргументів – питання стосовно недоведеного зв’язку Telegram з російською владою, незрозуміла монетизація та декілька випадків журналістських розслідувань та свідчення очевидців, які розповідають, як окупанти змогли прочитати їх видалені раніше Telegram-чати.

Telegram і Росія: питань більше, аніж відповідей

Питання про те, що насправді представляє собою месенджер Telegram, залишається відкритим. З одного боку, його створив успішний бізнесмен Павло Дуров з метою створення надійного та захищеного інструмента комунікації після того, як він був змушений продати свою частку у "ВКонтакте". З іншого боку, існують певні побоювання, що Telegram може бути шпигунським додатком, який можуть використовувати спецслужби для переслідування українців. На сьогоднішній день немає однозначної відповіді на ці побоювання.

Спроба російської влади у 2017 році заблокувати Telegram виявилась не лише неуспішною. В якийсь момент керівництво Telegram погодилось із вимогами спірного «Закону Ярової» та розмістило свої сервера на території Росії. А російська влада, і відомий усім Роскомназор зокрема стали використовувати Telegram як канал комунікації.

Чому російська влада, яка протистояла Telegram, вирішила дозволити додаток та активно використовувати його для власної комунікації, залишається питанням без відповіді для багатьох дослідників, експертів, журналістів та громадян.

Чи є Telegram захищеним месенджером

Захищеним месенджер вважається тоді, коли він підтримує наскрізне (end-to-end) шифрування. Завдяки йому стороннім особам неможливо прочитати повідомлення, які надсилають користувачі застосунку. Іншими вимогами до безпечного месенджера є не збереження повідомлень на серверах розробника месенджера, відкритість програмного коду. Бажаними є періодичний аудит компанії-розробника, її гарне реноме - відсутність зафіксованиї випадків зламів та витоків даних.

Проте хоча Павло Дуров підкреслює, що Telegram є захищеним месенджером, наскрізне шифрування у ньому не включене по замовчуванню, а доступне лише у секретних чатах, а не у всіх чатах. Крім того, повідомлення на серверах Telegram зберігаються – і не можна виключати, що ці повідомлення не «живуть» на серверах, що фізично розташовані у Росії.

Отже, Telegram не є повністю захищеним месенджером. Користувачі повинні бути обережними та уважними при обміні конфіденційною інформацією через цей месенджер.

Чи були випадки зламів та витоків Telegram?

Хоча раніше ніколи не повідомлялося про злами Telegram, є декілька журналістських розслідувань, автори яких наводять історії, коли до переписки в Telegram отримували доступ російські спецслужби.

До прикладу, розслідування Wired містить пряму згадку про те, що адміністрація Telegram співпрацює з Кремлем. Його автори наводять приклади того, як російські працівники ФСБ заарештовували опозиціонерів, посилаючись на їх переписку у Telegram. І це попри те, що заарештовані спілкувалися з колегами лише у секретних чатах Telegram. Це може бути одним із доказів співробітництва Telegram з російською владою, яка має ключі шифрування Telegram і може читати повідомлення користувачів сервісу.

Ще одне розслідування безпеки Telegram зробив Мет Тейт, який проаналізував випадки стеження за українцями на окупованих територіях за допомогою Telegram та ситуацій, коли російські спецслужби мали доступ до всіх переписок переслідуваних ними жителів окупованих територій.

Оцінка професійної спільноти

Стосовно небезпеки Telegram у воюючій країні неодноразово висловлювалися фахівець з кібербезпеки Костянтин Корсун та спікер українського кіберальянсу Шон Таунсенд, а Ярослав Ажнюк, який власне ініціював дискусії стосовно безпеки Telegram, розповів про розмову про ризики Телеграму з Кирилом Будановим і Михайлом Федоровим.

Але в той же час очевидно, що заблокувати Telegram в Україні в наш час, враховуючи його популярність та практично офіційність, є майже неможливо. Спроба знайти баланс між шкодою, яку може заподіяти цей інструмент, та тією користю, яку він приніс під час війни, ускладнена великою кількістю невідомої інформації про те, як саме працює Telegram.

Що робити з Telegram в Україні?

В цьому контексті варто пригадати використання Telegram російськими спецслужбами, до прикладу, злами каналів високопосадовців з Молдови.

На жаль, популярність Telegram в Україні зробила цю платформу одним із основних джерел отримання не лише корисного контенту, але й фейків. При цьому українські спецслужби, до прикладу, СБУ, повідомляють, що їм надзвичайно складно добитися блокування каналів, які поширюють відверту брехню.

То ж і як інструмент отримання контенту, Telegram теж не завжди працює на користь України, попри його зручність та оперативність.

Хоча до війни можливо було б знайти компроміс щодо використання Telegram в Україні, повномасштабне вторгнення не залишило жодного вибору у цьому питанні. Масова відмова українських користувачів та бізнесу від російських IT-інструментів може також привести до певної позиції щодо Telegram, незважаючи на запевнення Павла Дурова, що він давно не має стосунку до Росії.