Чи подорожуватимуть українці влітку до ЄС та чому нова редакція законопроєкту про СБУ потребує змін? Огляд «Інтернет свободи» за травень 2021
1 червня 2021
1.06.2021

У новому огляді «Інтернет свободи» розповідаємо про таке: у чому полягають хиби нової редакції законопроєкту «Про СБУ»; які нові послуги в онлайні впроваджує застосунок «Дія» та скільки готові витрачати на рекламу у Facebook українські політики.

Нова редакція законопроєкту про СБУ залишає право блокувати сайти без рішення суду. Непередбачуваність, позасудовий порядок та непропорційність — три загрози, які вбачає Євгенія Гірєва, медійна юристка ЦЕДЕМ у новому законопроєкті щодо СБУ, докладніше читайте у нашому матеріалі. Нагадаємо, ГО «Інтерньюз-Україна» включила законопроєкт про СБУ до переліку ініціатив в рамках дослідження «Індекс регулювання онлайн-простору» й невдовзі представить результати експертної оцінки.

Чи зможуть українці влітку подорожувати до ЄС? З 1 липня в ЄС вводять паспорти вакцинації, в Україні ж розробка таких документів — поки що у планах. Що вже відомо про «ковідні сертифікати» та чи є підстави для сумнівів щодо безпеки особистих даних, читайте у нашому огляді.

Джерело: Center for Global Development

«Держава в смартфоні» розширює спектр послуг

Мінцифри презентувало нові послуги у «Дії». З 17 травня у додатку «Дія» з’явилися 12 нових онлайн-послуг, серед яких зміна місця реєстрації, автоматична реєстрація ФОП та заміна водійського посвідчення — про нові онлайн-послуги читайте у нашому матеріалі.

Джерело: Pixabay

ДСЗЗІ відкрив свій кіберцентр. У травні Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України (ДСЗЗІ) відкрила в Києві центр кіберзахисту UA30. Той протидіятиме атакам на державні реєстри України та проводитиме підготовку фахівців з кібербезпеки. Докладніше читайте у нашому матеріалі.

Джерело: Мінцифри

Зе-команда використовувала ботоферми. Facebook заблокувала дві мережі ботоферм, пов’язаних з українськими політичними партіями, зокрема й «Слугою Народу». Які наративи поширювали боти, читайте у нашому огляді.

$175K у квітні витратили українські політики на рекламу у Facebook. Серед лідерів з найбільшими витратами коштів на рекламу опинилися «Слуга народу», Олександр Шевченко та «За Майбутнє», докладніше читайте у нашому матеріалі.

Джерело: Kaboompics

Google платить штрафи в Україні. На вимогу Антимонопольного комітету Google сплатив 1 мільйон гривень штрафу за невчасне подання інформації для розслідування про блокування облікового запису підприємця у додатку «Google Мій бізнес», докладніше у нашому матеріалі.

Лукашенко вдався до тероризму

Захопили європейський літак, аби заарештувати журналіста. Влада Білорусі примусово посадила літак Ryanair аби арештувати журналіста, співзасновника та колишнього редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича — світова спільнота засуджує уряд Лукашенка, а Україна зупиняє авіасполучення з Білоруссю. Подробиці цієї історії читайте у нашому огляді.

Джерело: Еўрарадыё

Репресії проти №1 онлайн-видання в Білорусі досягли піку. Міністерство інформації Білорусі заблокувало сервери сайту TUT.BY, а проти менеджменту порушили кримінальну справу нібито про ухилення від сплати податків. Як тривають репресії проти TUT.BY, читайте у нашому матеріалі.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті: netfreedom.org.ua.