Чи контролює Росія український інтернет: як працює магістральний провайдер RETN
18 лютого 2021
18.02.2021

RETN — російський магістральний провайдер. В Україні представлений як ТОВ «РЕТН», що продає доступ до мережі майже 139 компаніям з України, зокрема Воля, Lanet, Київстар та Укртелеком. Чи може Росія таким чином контролювати український сегмент інтернету та хто насправді володіє RETN — розбиралася Інтернет свобода.

Умовно вільний інтернет

Група компаній RETN офіційно зареєстрована у Великій Британії та має інвесторів з Естонії, Росії, Австрії та інших країн. У Росії розташований офіс одного з юридичних представників компанії. Також офіс RETN є у Прибалтиці та Польщі. Компанія співпрацює з США, Європою та Азією.

Мапа мережі RETN, джерело: сайт RETN

Мапа мережі в Україні, джерело: сайт RETN

У 2014 році російське видання «Експерт» опублікувало матеріал про привласнення RETN Ростелекомом. Натомість RETN заперечив цю інформацію. Назар Токар висунув припущення: якщо інтернет Росії контролюється державою, то країни-користувачі також можуть бути під її контролем.

У січні 2021 року PacketLight Networks, компанія, яка допомагає провайдерам налаштовувати мережу, опублікувала «success story RETN», де локацією магістрального провайдера вказала Росію.

«Укртелеком, Воля, Фрегат, Датагруп, Київстар, Lanet та багато інших частину або й весь свій трафік передають через російську мережу. Отже, росіяни можуть аналізувати весь незашифрований інтернет-трафік як України, так і Європи, переданий через канали цієї компанії», — прокоментував Назар Токар.

Скріншот матеріалу PacketLight Network, джерело: Facebook-сторінка Назара Токаря

«Хтось сильно зацікавлений в контролі українських користувачів інтернету та всій інформації, яка проходить всередині нашої країни. Це почалось задовго до анексії Криму та вторгнення Росії на Донбас, це активно продовжується і зараз», — зауважив Сергій Одинець, керівник проєкту з розвитку міжнародного бізнесу Датагруп.

Не єдиний «гравець»

Як зазначає Ліга.net у дослідженні «Угроза с востока, или как работает украинский интернет», RETN не єдиний російський провайдер, який постачає трафік для українських операторів. Крім RETN, працюють російські компанії Data-IX (в Україні ТОВ ДАТА-АЙІКС ЮЕЙ), Fiord (ФІОРДНЕТ), Cloud-IX (останні дві, як і RETN, зареєстровані на власників з інших країн).

Проте невідомо, скільки саме українського трафіку проходить через територію Росії. Назар Токар зауважує, що хоча дані мають шифруватись, це робиться не завжди, тому провайдерам може бути відомо, які веб-сторінки користувачі відвідують, коли та як часто.