Цензура, фейки та відключення інтернету є найпопулярнішими інструментами цифрової диктатури
14 жовтня 2022
14.10.2022

Активне використання інтернету у різних сферах життя, в тому числі в організації громадянських протестів, сприяє розвитку цифрової диктатури.

Некомерційна організація Access Now у своєму звіті «Цифрова диктатура: авторитарна тактика та опір у Східній Європі та Центральній Азії» розповідає про сценарії цифрової диктатури у регіоні та про те, як продемократичні активісти дають їй відсіч.

Чим більше людей використовують онлайн-простір для здійснення своїх демократичних прав, тим більшою загрозою стає інтернет для авторитарних режимів. В наш час використання технологій для придушення демократичних рухів не є чимось новим. Цифровим авторитаризмом прийнято називати політики та дії, які вживають уряди для того, щоб чинити тиск і контролювати життя людей. Світовими лідерами у застосуванні авторитарних інструментів та технік в цифровому просторі є Китай і Росія.

У новому звіті Access Now розкриваються цифрові сценарії прояву цифрової диктатури у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Росії, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані.

Найпопулярнішими сценаріями реалізації цифрового авторитаризму (цифрової диктатури) є наступні:

  • Онлайн-цензура, яка проявляється у обмеженнях свободи слова, блокування медіа та громадських організацій у цифровому просторі;
  • Відключення інтернету та блокування комунікаційних платформ;
  • Дезінформація та пропаганда, спонсоровані державою;
  • Масове та цілеспрямоване спостереження, в тому числі з використанням шпигунського програмного забезпечення, збір персональних даних й біометричне спостереження.

Рівні й прояви цифрового авторитаризму відрізняються в країнах Східної Європи та Центральній Азії. Хоча безперечним лідером по випадкам цифрового авторитаризму є Росія. Серед тактик уряду цієї країни - поширення дезінформації в Україні, Грузії та Молдові, спрямоване на підрив демократії та подальшу дестабілізацію регіону. Сусідні Азербайджан і Білорусь активніше використовують цифрове стеження та онлайн-цензуру, технології контролю над населенням. У Казахстані, Киргизстані, Туркменістані, Таджикистані та Узбекистані влада відключає доступ до інтернету під час громадянських протестів.

Тактики опору цифровому авторитаризму так само варіюються від низового цифрового активізму та заходів самодопомоги до підтримки з боку урядів демократичних держав.

Автори звіту підкреслюють, що демократичні уряди, технологічні компанії, некомерційні організації та спонсори повинні підтримувати організації громадянського суспільства та активістів. Серед інструментів, які можуть допомогти опору цифровому авторитаризму, виділяють пропозиції безкоштовного доступу до віртуальної приватної мережі (VPN), інструментів і послуг шифрування та анонімності або програмного забезпечення для захисту від DDoS-атак. Допомога також може мати вигляд підтримки та адвокації законів і політик, які зроблять ці інструменти були широко доступними, а глобальний Інтернет вільним, відкритим і безпечним.

«Інтернет Свобода» розповідала раніше, як на форумі у Давосі обговорювали цифрову диктатуру, штучний інтелект та боротьбу з дезінформацією