Центр протидії дезінформації на базі РНБО: що відомо про новостворений орган
6 квітня 2021
6.04.2021

6 квітня презентували діяльність Центру протидії дезінформації, створеного на базі Ради національної безпеки і оборони України. Що вже відомо про новостворений орган, хто його очолить та як працюватиме розбиралась «Інтернет Свобода».

Хто очолить Центр?

2 квітня керівницею Центру протидії дезінформації Президент України Володимир Зеленський призначив Поліну Лисенко (Чиж).

Раніше вона працювала помічницею першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України. До березня 2020 року займала посаду керівниці Департаменту міжнародно-правового співробітництва та повернення активів Офісу Генерального прокурора. Також працювала керівником проєкту з розбудови судової гілки влади та міжнародної співпраці Офісу простих рішень та результатів. З вересня 2020 року була директоркою Департаменту інформаційної політики та зв’язків з громадськістю АТ «Укрзалізниця».

Як працюватиме новостворений орган?

Рішення про створення Центру протидії дезінформації затвердили 11 березня. Його ввели у дію указом Глави держави від 19 березня № 106/2021. Метою роботи Центру, згідно з документом, є забезпечення інформаційної безпеки України.

«Центр повинен стати надійним щитом для громадян та держави від інформаційних загроз, які виникають як ззовні, так і всередині країни та спрямовані на розхитування державних інститутів і маніпулювання суспільною думкою», — повідомила Поліна Лисенко, керівниця Центру протидії дезінформації.

Також очільниця Центру, як зазначає Детектор медіа, під час презентації повідомила, що мета центру:

  • створити цілісну політику держави з протидії інформаційним загрозам,
  • боротися з деструктивною пропагандою та дезінформацією,
  • побудувати системи стратегічних комунцікацій,
  • формувати позитивний імідж України у світі тощо.

Центр моніторитиме інформаційний простір на предмет загроз національній безпеці цілодобово і вже створено єдину моніторингову базу. Як повідомив заступник голови Виконавчого Комітету реформ національної ради реформ Олександр Ольшанський, держава має 8-12 моніторингових сервісів, які аналізують інформаційний простір, тож поки нове обладнання закуповувати не планують.

За словами Юлії Мендель, прессекретарки Президента, Центр протидії дезінформації об'єднає спеціалістів з різних відомств та приватних компаній. Вони перевірятимуть інформацію, яка з'являється в публічному просторі.

«Дезінформація буде спростовуватися. Президент розраховує, що центр буде працювати на міжнародному рівні, адже в багатьох країнах на захід та схід країни є проблема дезінформації», — прокоментувала Юлія Мендель.

Як повідомлялося раніше, в Україні також створять Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики. 19 березня Центр очолила Любов Цибульська, керівниця Групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіацентру. В інтерв’ю для Бабель вона розповіла, що різниця між Центром протидії дезінформації й Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки полягає у тому, що перший має право приймати «серйозні рішення»: «У нас із РНБО різні експертизи. До Ради нацбезпеки стікається інформація з усіх розвідувальних органів, вони мають право приймати серйозні рішення — наприклад, накладати санкції. Наш центр більше про комунікаційну діяльність».

Проте Центр протидії дезінформації, як зазначили на презентації, не зможе безпосередньо накладати санкції, він лише зможе просити РНБО прийняти певні рішення щодо тих осіб або компаній, які поширюють фейки.

Олександр Ольшанський додав, що Центр при РНБО буде розглядати питання в розрізі національнох безпеки, тоді як структури, створені в різних органах влади (у тому числі Міністерства культури та інформаційно політики), займатимуться боротьбою з дезінформацією в межах цих органів влади.

Поліна Лисенко зазначила, що планує співпрацювати з очільницею Центру стратегічних комунікацій та інформбезпеки Любов'ю Цибульською.

Як це працює у світі?

Схожі центри протидії дезінформації існують у країнах Європейського союзу. Як розповів Суспільному Давід Стулік, ексречник представництва ЄС в Україні, у Чехії вже декілька років існує Центр боротьби з гібридними загрозами і тероризмом. Він перебуває під керівництвом Міністерства внутрішніх справ і займається розвінчуванням міфів і дезінформації з боку Російської Федерації та боротьбою з дезінформацією. Частково цей центр провадить публічну освітню роботу — через соцмережі поширюють спростування недостовірної інформації та наративів.

Схожий центр є у НАТО — Central Exelence, що розташований у Ризі. У Польщі також є команда експертів, які борються з історичними дезінформаціями з боку РФ і які працюють у Міністерстві закордонних справ.