«Це перша спроба активного пручання в інформаційній сфері», — Костянтин Квурт про блокування телеканалів Віктора Медведчука
4 лютого 2021
4.02.2021

Костянтин Квурт, голова правління ГО «Інтерньюз-Україна» та експерт з розвитку медіа, розповідає про ситуацію, що склалася навколо блокування каналів «112 Україна», «NewsOne» та «ZIK», і чому в боротьбі з дезінформацією важлива швидкість.

Фото з вебсайту «Інтерньюз Україна»

«Я думаю, що блокування каналів Медведчука так само як і блокування у майбутньому інших каналів дезінформації має позитивно вплинути на українське суспільство — підвищити рівень його захищеності від ворожих впливів. Під час де-факту війни це дуже важливо.

Якщо це рішення скасують, а його можуть скасувати у результаті, наприклад, судових рішень корумпованих українських судів, тоді ми (громадський сектор) будемо жорстко критикувати виконання таких неправомірних рішень.

Потенційних загроз і джерел поширення проросійського контенту у ворога ще чимало. Наприклад, телеканал «Наш», який належить Євгенію Мураєву, чи ресурси Анатолія Шарія. Насправді, таких джерел набагато більше ніж ми могли б зараз перерахувати, а українська держава мусить цьому активно протистояти. Те, що відбувається зараз — це перша спроба активного пручання в інформаційній сфері.

Ця ситуація — про свободу слова чи безпеку країни? Зараз демократичні суспільства дуже швидко програють у швидкості реакцій на ворожі впливи, особливо в інформаційній сфері, бо намагаються знайти баланс між свободою слова і безпекою.

Поки ми думаємо, як реагувати так, щоб не зашкодити такій цінності як свобода слова, страждають інші цінності, а саме — право на життя інших людей. Ось тільки на цьому тижні було вбито кілька українських воїнів на фронті. Їхня кров у тому числі на руках проросійських політичних сил та проросійських, так званих українських, журналістів.

Наприклад, коли у Руанді був геноцид, а ООН думав втручатися чи ні, за кілька днів знищили масу людей. Поки вони шукали правові механізми, одні громадяни вбивали інших. Хто відповість за всі ці життя, які у час роздумів були у злочинний спосіб відібрані у людей? Так що у нас зараз саме така ситуація».