Блокування TikTok у США: чи дійсно відеододаток становить загрозу національній безпеці
22 березня 2023
22.03.2023

Обмеження доступу до TikTok в державних структурах та окремих штатах США, а також на офіційних пристроях деяких країн стало початком тривалого протистояння між TikTok та американської владою. На сьогоднішній день занепокоєння щодо ризиків національній безпеці, створених TikTok, надзвичайно популярним додатком для соціальних мереж, що належить Китаю, досягло апогею. Напередодні виступу глави компанії у Конгресі США, запланованого за 23 березня, пригадаємо історію протистояння між китайським додатком та американським урядом.ю

Білий дім не виключає загальнонаціональну заборону TikTok. Остання вимога, висловлена китайським власникам ByteDance, материнської компанії TikTok, - продаж своїх часток американський структурі.

Історія протистояння

Претензії до TikTok звучать у США уже не вперше. Першим про це заговорив ще Дональд Трамп. У 2020 році він стверджував, що цей додаток може загрожувати національній безпеці США. Трамп вимагав від американських компаній припинити співпрацю з TikTok та навіть встановив часовий проміжок, протягом якого ByteDance повинна була відмовитися від усіх активів в США та припинити будь-яку діяльність у країні. Проте як тільки Джо Байден став новим президентом, будь-які претензії до TikTok були скасовані. Натомість американська влада зайнялась створенням спеціальної угоди про національну безпеку з TikTok.

Нові претензії до TikTok прозвучали в середині 2022 року. Сервіс звинуватили у недостатній боротьбі з фейками перед проміжними виборами у США, а розслідування Forbes про моніторинг геолокації американських громадян ByteDance за допомогою TikTok показало, що окремі співробітники TikTok з Китаю мали доступ до даних американців.

Які дані збирає TikTok?

Дані, які відстежує TikTok, містять адресу електронної пошти, патерни натискання клавіш у додатку, відео, які вони переглядають, і IP-адреси телефонів або комп’ютерів, які вони використовують для доступу до додатка.

Це, на перший погляд, багато інформації, але такі самі дані збирають й інші соціальні платформи - Facebook або Google, які аналізують поведінку користувача або відстежують GPS-положення у фоновому режимі. Інші типи даних, які зазвичай збираються, включають, це соціальні реакції – впободані відео та дописи, взаємодія з іншими користувачами платформи.

В індивідуальному розумінні ці дані не дуже корисні, але їх агрегування дозволяє компаніям і урядам бачити тенденції та робити ширші висновки.

Дослідники безпеки розкритикували деякі методи збору даних TikTok, оскільки вони стосуються конфіденційності окремих користувачів.

Чи може китайський уряд отримати доступ до цих даних?

Одна з претензій до компанії – ймовірний доступ до цих даних китайського уряду.

Наразі ByteDance зареєстрована на Кайманових островах, а не в Китаї, навіть якщо там знаходиться головний офіс. TikTok Ltd., американська дочірня компанія TikTok, також зареєстрована на Кайманових островах, хоча вона також зареєстрована в Делавері та Каліфорнії.

TikTok зберігає дані американських користувачів на серверах на території США, щоб заспокоїти побоювання щодо національної безпеки. Проте розслідування Forbes показало, що співробітники ByteDance у Китаї мали доступ до даних TikTok користувачів США.

Керівництво TikTok неодноразово заявляло , що він не надає і не буде ділитися даними користувачів з урядом Китаю, навіть якби уряд попросив його зробити це. Однак Закон країни про національну розвідку, прийнятий у 2017 році, передбачає, що «всі організації та громадяни повинні підтримувати, допомагати та співпрацювати з зусиллями національної розвідки відповідно до закону та повинні захищати таємниці національної розвідки, які їм відомі». Цей пункт є центральним для занепокоєння уряду США щодо контролю TikTok над даними користувачів США.

Для чого можна використати дані американців з TikTok?

Якби уряд справді міг отримати доступ до даних, які збирає TikTok, його можна було б використати для різних цілей — від шантажу до втручання у вибори. Саме останній факт часто фігурує серед побоювань популярності TikTok.

TikTok започаткувала програму під назвою Project Texas для захисту від звинувачень у недостатньому захисті приватної інформації американців. Основною метою проекту була ізоляція даних американців від інших користувачів платформи, що дозволить компанії гарантувати їх відділення від стороннього доступу. TikTok заявляла, що після запуску цього проекту доступ до даних американців отримуватимуть лише співробітники компанії з США. Крім того, TikTok планувала перенести свої американські операції до спеціальної дочірньої структури, яка отримала назву TikTok US Data Security і керівників якої схвалював американський уряд. Компанія також запросила Oracle для аудиту коду та алгоритму сервісу з метою виявлення потенційних недоліків та помилок.

Незважаючи на це, адміністрація Байдена зараз виступає за те, щоб китайські власники ByteDance продали свої частки.

Хрестовий похід проти TikTok

Незважаючи на зусилля компанії, друга половина року стала для неї дуже складною, оскільки відеосервіс почали забороняти на офіційних пристроях спочатку в окремих штатах та державних установах США, а потім по всьому світу.

TikTok було заборонено на офіційних гаджетах Конгресу та Сенату США, у Державному департаменті та Міністерстві внутрішньої безпеки. Деякі державні службовці та військові у Північній Кароліні, Вісконсіні, Техасі, Огайо, Флориді, Небрасці та багатьох інших штатах не можуть користуватися сервісом. Крім того, додаток почали блокувати у Wi-Fi-мережах американських університетів. Офіційні структури Канади, Великобританії, Бельгії, Нідерландів також долучилися до блокування сервісу, заборонивши користуватися додатком на офіційних пристроях співробітників Єврокомісії.

У середині березня був прийнятий новий законопроект, який може змінити долю TikTok та інших технологічних продуктів, створених у так званих недружніх країнах США. Це RESTRICT Act - закон про обмеження загроз щодо інформаційно-комунікаційних технологій (The Restricting the Emergence of Security Threats that Risk Information and Communications Technology), він дозволяє забороняти будь-які технології, у яких дані користувачів США взаємодіють з "іноземним супротивником... і становлять надмірний або неприйнятний ризик для національної безпеки".

Яка доля TikTok у США

Складно прогнозувати, що саме чекає TikTok на американському ринку. RESTRICT Act містить досить чіткі вимоги стосовно закордонних технологій, які можуть становити ризик національній безпеці США.

Вимога продати TikTok американській структурі звучала ще з уст Дональда Трампа у 2020 році. Проте проблемний актив вартістю у $40 млрд (за попередніми оцінками) може особливо не зацікавити великого американського гравця ринку. Адже отримавши у спадок TikTok новий власник отримає також і проблеми, з якими він мусить давати раду.

В той же час, протистояння проти блокування TikTok все частіше озвучують й не лише студенти, яких в університетських кампусах позбавили можливості працювати з найпопулярнішим відеододатком, але й захисники цифрових прав. До прикладу, організація EFF у своїй заяві підкреслює, що блокування TikTok є порушенням свободи слова: «Перш ніж вдатися до такого різкого кроку, як блокування, уряд має надати конкретні докази, які свідчать принаймні про реальну проблему та запропонувати його рішення», - сказано у заяві EFF. «Майже всі платформи соціальних мереж та інші онлайн-бізнеси збирають багато особистих даних своїх користувачів. TikTok викликає особливе занепокоєння, враховуючи практику стеження та цензури в його рідній країні, Китаї. І все-таки найкращим вирішенням цих проблем є не забороняти окремий бізнес чи країну. Навпаки, ми повинні прийняти комплексне законодавство про конфіденційність даних споживачів. Зменшивши масивні сховища особистих даних, які збирають усі компанії, включно з TikTok, ми зменшимо можливості для всіх урядів, включаючи Китай, купувати або красти ці дані».