NetBlocks зафіксував взаємозв’язки між вимкненнями інтернету в Казахстані та подіями протестів. Так, зокрема, короткострокове включення дротового інтернету ввечері 5 січня збіглося з виступом президента Касим-Жомарта Токаєва. У ньому він повідомляє про те, що звернувся по допомогу до ОДКБ. У цей час у Казахстані спостерігається сплеск трафіку.
За даними моніторингового сервісу GlobalCheck, що займається дослідженням блокувань Інтернету у країнах СНД, повідомив, що з 5 січня мережа не працювала по всій країні.
«Влада почала блокувати веб-версію Telegram і намагатися блокувати сам месенджер у всій країні. Раніше блокування торкалося тільки Алмати. Почалася боротьба з VPN також у всій країні. Зокрема, блокується протокол OpenVPN», — йшлося у повідомленні GlobalCheck.
Видання CNews уточнило, що в країні не працювали також WhatsApp, Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.
Згідно з даними GlobalCheck, обмеження доступу до інтернету в Казахстані станом на 5 січня виглядало так:
Як розповів Суспільному один із учасників протестів у місті Уральськ Рауль Упоров, перебої зі зв'язком почалися ще 4 січня.
«Месенджери вчора відключили. Спершу почали глушити локально, там, де відбувалися протести. Ввечері вже, коли люди вийшли до будівель адміністрацій, акіматів, інтернет почали глушити по всій країні. Facebook вимкнули. Ми зараз можемо побачити це. Я зараз через VPN з вами розмовляю. Месенджери запрацювали сьогодні десь години 4 тому. Це Whatsapp і Telegram запрацювали. Вчора всі месенджери відключили: вайбер, телеграм, сигнал — всі відключили. Зараз ситуація трохи покращується. Платіжні системи теж зупинилися. Люди хочуть отримати пенсії чи заплатити за кредит, а у них не виходить», — розповів учасник протесту.
Перебої у роботі інтернету тривали і 8 січня.
«Ми все ще маємо проблеми з інтернетом ‒ його вмикають раз на день на кілька годин. В інших регіонах країни інтернет доступний навіть протягом ще коротших проміжків часу. Наприклад, у Павлодарському регіоні інтернет вмикають лише на годину, а в Алмати взагалі немає доступу до інтернету, хоча й ми чуємо новини, що різні малі провайдери дають інтернет, але він дуже повільний», — сказав телефоном зі столиці Нур-Султана Даурен Хаіргелдін, журналіст телеканалу «Настоящее время» для «Радіо свобода».
Мітинги у Казахстані розпочалися ввечері 1 січня після того, як вартість скрапленого газу з 60 тенге піднялася до 120 тенге за літр (7,53 грн) через скасування цінового регулювання. Протести розпочалися, зокрема, в містах Жанаозен, Курик й Акшукурі. Найбільше людей зібралися в місті Актау — адміністративному центрі західної Мангістауської області. 4 січня протести охопили міста на півночі, у центрі та півдні країни. Їхні учасники порушують проблеми корупції, безробіття та низьких зарплат. Багато протестувальників висувають вимоги політичного характеру, закликають до відставки уряду.