Блокування чи технічна помилка: пошуковик Bing був недоступний в Китаї впродовж однієї доби
28 січня 2019
28.01.2019

Десятки українських онлайн-сайтів поширили інформацію про блокування американського пошуковика Bing в Китаї. Посилалися на агенцію Reuters, яка у четвер, 24 січня, опублікувала новину про недоступність сайту Bing в Китаї з огляду на заяву Microsoft. Слів про блокування в новині не було. Сьогодні у Reuters написали, що недоступність сайту була технічною помилкою, аніж цілеспрямованою цензурою.

Офіційної заяви від Microsoft щодо технічної помилки в доступ до Bing в Китаї не було, однак анонімне джерело в американській компанії повідомило журналістам Reuters, що технічно сайт був заблокований 24 січня й той же спосіб, у який уряд Китаю блокує інші західні сайті. Разом з тим, Microsoft не отримувала завчасного повідомлення від уряду про блокування. На думку, джерела, це було технічною помилкою, й не було навмисним кроком з боку уряду Китая.

Перевірити чи доступний будь-який сайт на території Китаю дозволяють кілька тестувальних сайтів. Більшість з них показують станом на 28 січня, що сайт bing.com є доступним на території Китаю. Cеред них – ресурси для перевірки доступності сайтів та Comparitech та ViewDNSinfo.

результати тесту доступності сайту bing.com 28 січня 2018 року – Comparitech

Разом з тим, тестування на сайті СhinaFirewallTest вказує на два результати: www.bing.com є недоступним, тоді як bing.com – доступний.

результати тесту доступності сайту www.bing.com 28 січня 2018 року – China Firewall Test. Результат ж для тестування bing.com показує доступність Водночас, напередодні 24 січня видання Financial Times з посиланням на джерело повідомила про те, що державна телекомунікаційна компанія China Unicom підтвердила урядовий наказ про блокування пошуковика Bing. Раніше у Microsoft в Китаї були проблеми з поширенням продуктів компанії. У листопаді 2017 року з китайського сегменту онлайн-магазинів Apple і Android зник застосунок Skype.

Bing залишається єдиним великим західним пошуковиком в Китаї. Адже пошуковик Google був заблокований в Китаї у 2010 році, а переговори щодо залучення компанії Google до розробки адаптованого під китайський ринок пошуковика DragonFly викликали гостру критику серед правозахисників та IT-спільноти й у серпні 2018 року цей проект був закритий.

На сьогодні список заблокованих ключових західних сайтів виглядає так:

Google Facebook YouTube Wikipedia (китайська версія) Twitter Netflix Instagram Tumblr WhatsApp BBC New York Times Bloomberg Reuters WSJ TIME The Economist Станом на вересень 2018 року Китай блокував більш як 10000 доменних імен всередині країни (так званий китайський firewall). Як працює китайська цензура в Інтернеті? Науковець зі Львова Роман Родейко пояснює:

Інтернет у Китаї працює з 1994 року, у 2003 році уряд країни запустив проект “Золотий Щит” (The Golden Shield Project), який ще називають “Великий китайський firewall” як система блокування та фільтрації контенту. Проект є системою серверів на інтернет-каналі між провайдерами і міжнародними мережами передачі інформації, що фільтрує інформацію. Китай реалізував найскладнішу фільтрацію інтернет-контенту, що здатна ефективно фільтрувати контент з використанням безлічі методів регулювання і технічного контролю (блокування IP-адрес і фільтрація контенту; фільтрація DNS і URL; скидання з’єднання тощо).

Фільтрація також поширюється на «ключові слова», які можуть бути заблоковані під час запитів місцевих користувачів до іноземних пошукових систем, в той час як інші можуть бути занесені до чорного списку («демократія», «права людини», «диктатура», «червоний терор», «Далай-лама»).

Окрему групу сайтів, які заблоковано урядом КНР складають соціальні мережі (Google Plus; Facebook; Twitter; Instagram). Політика уряду цієї держави щодо соціальних мереж полягає в блокуванні міжнародних сайтів і створенні виключно «китайських» цензурованих соціальних мереж. Коли в іншій частині земної кулі використовують Google, в Китаї функціонує Baidu (http://www.baidu.com/). Замість Twitter у них є Weibo (http://tw.weibo.com/). Замість Facebook є Renren (http://www.renren.com/). Замість Youtube у них є Youku (http://www.youku.com/) і Tudou (https://www.tudou.com/).

Нагадаємо, у Росії тривають спроби блокування Telegram, a російська урядова структура щодо регулювання інтернету Роскомнадзор закуповує обладнання DPI для блокування сайтів на майже 300 мільйонів доларів