Битва за Інтернет: хто і як захищає й протидіє схваленню законопроекту №6688
3 липня 2018
3.07.2018

Майже рік в Україні триває дискусія про наслідки можливого схвалення законопроекту №6688, що, на думку прихильників, підсилить інформаційну безпеку, а на думку опонентів – значно погіршить свободу Інтернету в Україні. На цьому тижні скоріш за все стане відомо, хто переміг – законопроект, ймовірно, буде виставлений на голосування в Верховній Раді.

Що таке законопроект 6688 і чому він важливий?

На першому пленарному тижні липня у Верховній Раді України на голосування може бути поставлений законопроект #6688 “про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері”. Ініційований народними депутатами Іваном Вінником (БПП), Тетяною Чорновіл (Народний фронт) та Дмитром Тимчуком (Народний фронт) ще у липні 2017 році, законопроект повертається в порядок денний Парламенту попри застереження з боку громадських організацій, IT-індустрії та частини народних депутатів, які бачать в законопроекті наступ на свободу Інтернету в Україні.

В законопроекті зокрема передбачено:

  • визначення поняття “технологічний тероризм” як злочини, що спрямовані “на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту”;
  • забезпечення блокування доступу до інформаційного ресурсу з використанням технічних засобів, що встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій;
  • введення тимчасового блокування сайтів до 2 діб;
  • створення Єдиного реєстру виконання судових рішень і застосування санкцій у сфері телекомунікацій;
  • накладення штрафів на операторів та провайдерів телекомунікацій за невиконання блокування сайтів.

Влітку 2017 року низка медійних громадських організацій, включно з Інтерньюз-Україна, Інститутом Масової інформації, Детектором медіа, Інформаційна безпека, НСЖУ об’єдналися аби застерегти народних депутатів від схвалення законопроекту, що був зареєстрований в порядку денному ВРУ.

В заяві організації застерегли:

“народні депутати запозичують методи та підходи агресора – Російської Федерації щодо регулювання Інтернету. Впровадження запропонованих норм здатне призвести до згортання прав та свобод громадян й переслідування політичних опонентів безвідносно до захисту безпеки країни”.

Вже через два місяці – на початку вересня 2017 року законопроект №6688 як і схожий законопроект №6676 вчергове могли б бути внесений в порядок дня парламенту, й організації зробили чергове звернення до депутатів. В результаті, законопроект №6676 був відкликаний авторами, тоді як законопроект №6688 був залишений.

21 червня 2018 року під час шостої сесії Верховної ради VIII скликання законопроект знову був внесений в порядок денний. Інформацію про нову спробу “протягнути” законопроект №6688 повідомила народний депутат Ольга Червакова, й в найближчі години новина широко розійшлася серед усіх, хто слідкує за темою регулювання Інтернету та серед ЗМІ.

Опонентами законопроекту №6688 виступили ключові медійні організації, IT-галузь, представлена Інтернет-Асоціацією України (ІнАУ), частина народних депутатів. На наступний день, в п’ятницю 22 червня ІнАУ оголосили про проведення прес-конференції в найближчий понеділок 25 червня. Під час прес-конференції були озвучені основні положення, чому законопроект є наступом на свободу Інтернету й учасники закликали депутатів у випадку голосування не підтримувати законопроект. Водночас, низка громадських організацій, що створили Коаліцію “За вільний інтернет” опублікувала свій юридичний аналіз цього законопроекту.

Згодом в українському Інтернеті пройшов флешмоб з закликом змінити обкладинки Фейсбуку на гасла не допустити схвалення законопроекту №6688.

Наступного дня – у вівторок 26 червня, прихильники законопроекту №6688 провели свою прес-конференцію в ІА “Укрінформ”. Спікерами під час заходу виступили представники СБУ, регулятора НКРЗІ, Інституту стратегічних досліджень. Проведення цієї прес-конференції представниками влади показало готовність урядових структур йти на конфлікт з громадянським суспільством та IT-бізнесом аби обгрунтувати необхідність схвалення законопроекту №6688.

Активність прихильників законопроекту є доволі тривожним сигналом й вказує на їхній намір публічно довести необхідність схвалення законопроекту, що на думку опонентів, призведе до реалізації “російського” сценарію у сфері свободи Інтернету.

Разом з тим, дискусії щодо необхідності законопроекту тривають, й на 03 липня був запланований круглий стіл, на якому мали виступити не тільки противники закопроекту №6688, але й один з ініціаторів – народний депутат Вінник.

Нагадаємо, як саме законопроект №6688 знову опинився в порядку дня ВРУ та якою була перша реакція медійної спільноти та правозахисників.