Крим знову позначатиметься як Україна на картах Open Street Map
14 грудня 2018
14.12.2018

Скандальне рішення робочої групи щодо позначення Криму в кордонах Росії на картах Open Street Map відмінене – таке рішення ухвалила Рада директорів Фундації OSM, що наглядає за роботою проекту Open Street Map. Українська спільнота Open Street Map, що боролася за рішення, привітала рішення Фундації OSM, вказавши на неділимість та територіальну цілісність України.

Конфлікт був спровокований рішенням cпеціальної робочої групи некомерційного веб-картографічного проекту OpenStreetMap від 14 листопада. В цей день робоча група вирішила переглянути кордони України в світовій геобазі та позначити Крим як територію, що належить Росії. В рішенні, опублікованому на сайті Фундації OSM, зазначалося: Крим є адміністративною одиницею РФ, а не України, і залишатиметься таким доти, доки ця територія буде підконтрольною Росії. Цим самим скасовувалося попереднє рішення від 2014 року, відповідно до якого кордони Криму позначалися як кордони Україну відповідно до міжнародного права.

Наслідки подібного рішення мало б значний ефект для легітимації Криму як частини Росії, оскільки даними Open Street Map користуються великі компанії та сервіси, зокрема Maps.me, Mapbox, Uber, Apple і тд.

Користувачі інтернету та українська спільнота Open Street Map виступили з різкою заявою проти цього рішення й закликала повернути позначення Криму як території України. Активісти направили звернення до Ради директорів Фундації OSM.

Через три тижні – 10 грудня 2018 року на сайті OSM з’явилося повідомлення про засідання Ради директорів Фундації OSM й рішення на користь України:

17 листопада Рада директорів фундації OSM отримала запит на розгляд рішення щодо робочої групи з питань інформації про Крим від 14 листопада 2018 року.

Рада вирішила, що це рішення має бути скасоване, і попередня ситуація, як зазначено в протоколі Робочої групи даних від 5 травня 2014 р., залишатиметься чинною.

Рада високо оцінює роботу Робочої групи даних та високо оцінює складність справ, що їй доводиться переглядати постійно.

Більш детальне роз’яснення буде опубліковане в наступні тижні.

Нагадаємо, у травні 2014 році в Open Street Map вирішили не змінювати позначення Криму як України. Однак через п’ять років це рішення було переглянуте. В опублікованому повідомленні на сайті Фундації OSM від 14 листопада 2018 року йшлося про те, що Крим є адміністративною одиницею РФ, а не України.

Відразу ж українська спільнота волонтерів Open Street Map та користувачі інтернету розпочали адвокаційну кампанію з метою вплинути на рішення робочої групи, що суперечить нормам міжнародного права в ідентифікації Криму. Активісти скерували до Ради директорів Фундації OSM лист з закликом переглянути рішення щодо позначення Криму як території Росії. Також активісти звернулися до державних органів, зокрема МЗС, щоб ті допомогли виправити ситуацію.

У свою чергу Посольство України у Великій Британії кілька разів закликало OpenStreetMap виправити в геобазі даних OSM на веб-сайті openstreetmap.org інформацію щодо статусу тимчасово окупованого Криму та міста Севастополь.

Офіційної реакції влади Російської Федерації на відновлення позначення Криму як території України не було.