Більше не глобальний: що зміниться після закону про суверенний Інтернет в Росії?
7 травня 2019
7.05.2019

1 травня 2019 президент Росії Володимир Путін підписав закон про так званий суверенний Рунет, який дасть змогу владі ізолювати російський сегмент Інтернету та фільтрувати як внутрішній, так і зовнішній інтернет-трафік.

Одним з ініціаторів закону виступив член Ради Федерації Андрій Клішас, який був також автором сумнозвісних законів про покарання за фейкові новини та неповагу до влади, які набули чинності з 29 березня 2019 року. Протягом усього часу ухвалення закону ініціатори ізоляції Рунету активно проштовхували у російських ЗМІ думку, що закон необхідний як захист від «цілеспрямованого масштабного зовнішнього впливу». Натомість правозахисники активно критикували документ, вказуючи на суттєве обмеження свободи слова та цифрових прав користувачів.

Відповідно до планів російського уряду Рунет стане суверенним вже з 1 листопада 2019 року, а деякі положення запрацюють з 1 січня 2021 року.

“Інтернет-свобода” зібрала основні зміни передбачені законом, як він ухвалювався та які реакції викликав.

Як ухвалювався закон про ізоляцію Рунету?

Проект закону з’явився у грудні 2018 року. Після того, як уряд РФ підтримав законопроект про можливість ізоляції Рунету від глобальної мережі у березні 2019 року, у восьми містах Росії пройшли мітинги “За вільний Інтернет”, на які вийшли більше 15 тисяч людей.

«Нові закони схвалені для того, щоб розширити можливості по двох напрямках: далі тиснути штрафами на активістів і незадоволених. І мати можливість в будь-який момент за законом блокувати взагалі будь-який ресурс», – написав напередодні протестів у своєму Telegram-каналі головний редактор «Медіазони» Сергій Смирнов.

Фото: Держдума РФ

Загалом на розгляд документу у трьох читаннях депутатам Держдуми знадобилися три місяці. Не всі російські депутати були згодні з пропозицію ізоляції Рунету. Під час слухань перед голосуванням за законопроект про ізоляцію Рунету у третьому читанні, представники трьох із чотирьох фракцій розкритикували документ. Депутат від компартії Росії Олексій Курінний зазначив, що новий закон вимагатиме суттєвих грошових вливань, а озвучені раніше 30 мільярдів рублів на впровадження ізоляції заплатять російські користувачі. Крім того, встановлення технічних засобів у мережах – це спроба відключати певні інформаційні потоки. “Це означає, що мережа падатиме регуляно і ніхто не буде за це відповідати. Які будуть збитки – залишається лише здогадуватися”, – заявив під час свого виступу депутат Держдуми Курінний.

Представник “Справедливої Росії” Олег Шеін нагадав про спроби блокування Telegram і порушення роботи Інтернету через Роскомнадзор та звинуватив ініціаторів закону у некомпетентності.

Втім ізоляція Рунету була очікувано підтримана Держдумою 16 квітня 2019 року, за голосувала лише “Єдина Росія”. Рада Федерації схвалила закон 22 квітня, а Володимир Путін підписав документ 1 травня.

Що змінить закон про суверенний Рунет?

Головна ідея ухваленого закону – створення інфраструктури, яка дозволить російському сегменту інтернету працювати в умовах ізоляції. Нижче основні нововведення, які передбачає закон.

Фото з відкритих джерел

Оператори зв’язку мають встановити у своїх мережах технічні засоби, які фільтруватимуть трафік, щоб блокувати заборонені у РФ сайти, а провайдери – обладнання, необхідне для роботи систем глибокого аналізу трафіку (DPI). У законі немає чіткого роз’яснення щодо технічного обладнання і наразі невідомо, які саме технічні засоби та пристрої мають бути встановлені. Відповідне обладнання операторам та провайдерам повинна надати держава.

Нещодавно представники “Яндекс” розповіли виданню КоммерсантЪ, що у березні 2019 року з огляду на технічні проблеми з сервісом “невольно” протестували технологію DPI, яка прописана в законі про ізоляцію. Через це багато їх сервісів перестали працювати.

Головний – Роскомнадзор. Контролюючим органом, який забезпечуватиме «стале, безпечне і цілісне функціонування інтернету у Росії», буде Роскомнадзор. Це саме те відомство, яке вже більше року намагається заблокувати Telegram, а також здійснює контроль за ЗМІ, зокрема в частині дотримання законів про фейкові новини та неповагу до влади.

Під час голосування в другому читанні була внесена поправка, яка передбачає, що порядок установки, експлуатації і модернізації технічних засобів протидії загрозам замість Роскомнадзор затверджуватиме уряд.

Відкриють Центр моніторингу та управління мережею зв’язку загального користування. У законі прописані повноваження нового органу – Центру моніторингу та управління мережею зв’язку загального користування, який працюватиме в структурі Роскомнадзору. Центр має займатися пошуком загроз та контролювати дотримання операторами вимоги щодо встановлення спецобладнання.

Використовуватимуть російську криптографію (шифрування) В фінальній версії законопроекту для державних інформаційних систем є обов’язковою вітчизняна криптографія. Мова в першу чергу про сайти держзакупівель та портали державних послуг. До другого читання автори законопроекту хотіли зобов’язати використовувати російські засоби шифрування «Яндекс», Telegram, «ВКонтакте», що дозволило б правоохоронцям легше розшифровувати інтернет-трафік, оскільки всі засоби криптографічного захисту ліцензуються ФСБ.

Створять реєстр точок обміну трафіком Уряд Росії має затвердити для Роскомнадзора порядок впровадження реєстру точок обміну трафіком. Правда для чого це і що мають робити власники подібних точок – із тексту закону не зрозуміло. Виконавчий директор Спілки захисту інтернету Михайло Клімарьов в коментарі “Новой Газете” припустив, що ті хто працював над текстом законопроекту хибно вважають, що оператори зв’язку працюють тільки через точки обміну трафіком, хоча вони насправді можуть працювати між собою напряму. Відповідно ця норма не має сенсу.

Відповідальність за блокування Нововведення звільняють від відповідальності операторів зв’язку за невиконання вимог закону, якщо порушення пов’язані зі збоями у мережах в результаті роботи технічних засобів з протидії загрозам. Хто буде відповідальним за збій у мережі – у законі не прописали.

Чиновники будуть ізольовані від західних сервісів. У випадку ізоляції Рунету російські державні компанії, корпорації не зможуть користуватися закордонними базами даних і працювати у не вітчизняних “хмарних” сервісах.

Інтернет – це зброя

Після остаточного рішення Держдуми керівник Роскомнадзору Олександр Жаров заявив, що закон – це серйозна зброя. “Я сподіваюся, що як і ядерна зброя, яку має ряд країн, він (закон) буде у сплячому стані”, – зазначив Жаров.

На думку керівника “Роскомсвободи” Андрія Козлюка, очікувати, що саме з 1 листопада 2019 року відбудуться суттєві зміни не варто. “Я думаю, 1 листопада нічого не станеться. Це буде звичайний день, просто тому, що, по-перше, ті, хто готуватимуть підзаконні регламентні акти, не встигнуть нічого нормально підготувати, а, по-друге, потрібен час для технічної реалізації”, – вважає Козлюк.

Козлюк також називає ризики, які зачеплять самих користувачів у Росії – ймовірне підвищення вартості послуг та сповільнення інтернет-трафіку. На його думку також можлива монополізація ринку, адже не всі провайдери будуть готові до нововведень.

У коментарі “Медузі” про реалістичність кіберзагроз ззовні технічний директор “Роскомсвободи” Станіслав Шакіров зазначив, що випадків коли з метою тиску на яку-небудь країну, їй би вимкнули Інтернет, історія не знає. До того ж у Інтернету нема єдиного “центру керування”, який міг би здійснити щось подібне. Що ж стосується кібератак, Шакіров вважає, що ізоляція Рунету від глобальної мережі дозволить зменшити кібервтручання, але такий крок нанесе серйозний удар по економіці.

“Є інша тактика захисту на рівні держави – створення захищених мереж зв’язку спеціального призначення, куди виноситься критична для функціонування країни інфраструктура – енергетичні системи, транспортні систем і тд. Такі мережі у нас є і успішно функціонують. А «вимикач» на кшталт того, що описаний у законі, застосовується в Африці, Азії і на Близькому Сході для екстреного відключення інтернету якраз у період протестів і політичної нестабільності”, – додав технічний директор “Роскомсвободи” Станслав Шакіров.

Росія – новий Китай?

Закон про ізоляцію Рунету є невід’ємною частиною курсу Росії, який підриває свободу слова, вільне вираження думок та недоторканість приватного життя в Інтернеті. Про це йдеться у зверненні десятьох міжнародних організацій, серед яких Human Rights Watch та “Репортери без кордонів”.

Так, в 2016 році було ухвалено так званий “пакет Яровой” – два федеральні закони, які вимагають від усіх операторів зв’язку і інтернет-провайдерів зберігати метадані про комунікаційну діяльність своїх користувачів, зберігати листування і дзвінки користувачів.

В 2017 році внесені поправки до «Закону Лугового», які дають право Генпрокурору або його заступникам блокувати доступ до будь-якого онлайн-ресурсу іноземних або міжнародних неурядових організацій, позначених статусом «небажаних», а також забороняти публікувати будь-яку інформацію, що включає також гіперпосилання на новини або івенти про публічні заходи, не дозволені місцевою владою.

Схвалені в березні 2019 року закони передбачають блокування і покарання веб-сайтів, які публікують те, що влада вважає «підробленими новинами» і «образою» держави, державних символів і тим, що законодавство абстрактно описує як «російське суспільство».

Фото з відкритих джерел

Те що робить російська влада, обмежуючи свободу слова та порушуючи принцип приватності в мережі, дуже нагадує Китай, де Інтернет повністю підконтрольний. Пекін витратив багато часу, грошей та зусиль для обмеження глобального інтернету та створення альтернативної внутрішньої мережі з початку функціонування інтернету в Китаї. Але в Китаї не прикривалися примарним сценарієм можливого блокування мережі ззовні, а послідовно працювали над зменшенням свободи, в тому числі цифрової. Тоді ж як Росія вирішила ізолювати інтернет тоді, коли інфраструктура російського інтернету вже є сформованою і доволі серйозно інтегрована в глобальний інтернет. Чи буде вдалим цей “експеримент” Росії – покаже час.