Безпеку інтернету треба розглядати крізь призму свободи слова – експерти під час Дня безпечного інтернету
5 лютого 2019
5.02.2019

Безпека інтернету в Україні базується на засадах свободи слова навіть в умовах інформаційної та військової агресії проти нашої країни – в Києві відбулася прес-конференція Інтернет Асоціації України під назвою «День безпечного Інтернету: загрози і захист». Захід був присвячений Дню безпечного інтернету #SID2019, що відзначається 5 лютого у всьому світі.

Учасниками прес-конференції стали голова Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко, голова правління ІнАУ Олександр Федієнко, голова Комітету ІнАУ з питань захисту прав людини та свободи слова Максим Тульєв, голова Комітету ІнАУ з питань ІКТ в освіті Іван Пєтухов, керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна» Віталій Мороз.

Учасники прес-конференції поділилися баченням викликів для користувачів та вільного розвитку інтернету в Україні. Тональність прес-конференції задав Олександр Федієнко. На його думку, інтернет в Україні розвивається переважно за сприятливих умов: “Ми живемо практично у вільному середовищі інтернет в Україні, і це завдяки зусиллям багатьох небайдужих організацій та особисто персоналій”.

“Ми живемо практично у вільному середовищі інтернет в Україні” – Олександр Федієнко.

Кілька разів учасники заходу згадували умови військової агресії з боку Росії, Федієнко: “Треба враховувати, що в умовах тривалої військової агресії з боку РФ, а також в період підготовки до президентських, та парламентських виборів в Україні, День безпечного Інтернету відзначається на тлі підвищеного соціального напруження. В цій ситуації дуже важливо відділяти зусилля щодо забезпечення безпеки в інтернеті від спроб антидемократичних сил створити перепони розвитку інтернету”.

Говорячи про виміри безпеки в інтернеті, голова правління ІнАУ наголосив на кількох складових безпеки та окреслив роль держави у її забезпеченні: “Безпека інтернету – це і безпека користувачів, і безпека системи доступу до інформаційних ресурсів. Функція держави у забезпеченні безпеки в інтернеті – це передусім забезпечення безпечного функціонування телеком-мереж як в законодавчій, так і в правоохоронній сфері.”

Олександр Данченко був єдиним представником влади на прес-конференції. Він окреслив зусилля Комітету з інформатизації у протидію контролю за мережею: «Є намагання посилювати контроль в Інтернеті, але Верховна Рада і наш Комітет це не пропускає, и ми будемо стояти на своєму”.

Водночас, голова комітету окреслив панівні дискусії щодо інтернету в західних демократичних країнах й зазначив, що європейські урядовці приділяють значну увагу питанням безпеки. При цьому народний депутат переконаний, що “потрібно шукати компроміс між свободою інтернету і безпекою громадян».

Є намагання посилювати контроль в Інтернеті, але Верховна Рада і наш Комітет це не пропускає” – Олександр Данченко.

Максим Тульєв дав поради для користувачів щодо інформаційної безпеки та нагадав про неможливість компромісу в питаннях свободи: «Ті, хто жертвує свободою заради безпеки – не отримує ні свободу, ні безпеку».

Однак під час прес-конференції прзвучали також й ідеї закріпити обмеження доступу до певних сайтів урядовцям заради благої мети – не переймати досвід законотворення у Росії як країни-агресора. Іван Пєтухов зазначив: «Якщо когось і треба обмежувати в доступі – так це деяких депутатів і їх помічників, щоб не заходили на російські сайти, не копіювали їх законопроекти і не намагалися втілити їх в Україні».

Якщо когось і треба обмежувати в доступі – так це деяких депутатів і їх помічників, щоб не заходили на російські сайти, не копіювали їх законопроекти – Іван Пєтухов.

Представник громадянського суспільства Віталій Мороз запропонував розширити розуміння безпеки на рівні держави через призму інтересів окремих користувачів. «Національну безпеку варто розглядати також й як сукупні права усіх користувачів, адже коли усі користувачі в безпеці – це і є безпека країни, хоча ми звикли дивитися на національну безпеку, як інтереси влади, що посягає на права користувачів», – зазначив Віталій Мороз.

Також учасники обговорили необхідність закріплення права на доступ до інтернету в Конституції України, про що раніше зазначали й Інтернет Асоціація України й ГО “Інтерньюз-Україна”.

Національну безпеку варто розглядати також й як сукупні права усіх користувачів, адже коли усі користувачі в безпеці – це і є безпека країни – Віталій Мороз.

Відеозапис прес-конференції можна переглянути за лінком. Також в цей день відбулися десятки інших заходів в рамках відзначення Дня безпечного інтернету-2019, зокрема відкритий урок для школярів щодо небезпек сексуального насильства в мережі.

Нагадаємо, День безпечного інтернету щороку організовується мережами Insafe та INHOPE за підтримки Єврокомісії (Брюссель) Спрямована переважно на молодь та дітей, подія має на меті просування цифрової безпеки та грамотного використання цифрових технологій. У 2019 році до події приєдналися більш як 100 країн. В Україні координаційну роль щодо проведення заходів взяла на себе ГО “Центр кращого інтернету”.