В Росії остаточно заборонили анонімність в інтернеті й фільтрують пошук
11 грудня 2018
11.12.2018

Закон “Про інформацію та інформаційні технології” почав діяти на початку грудня, пише Global voices. Документ визначив контент у всесвітній мережі, дозволений для демонстрації провайдерам. Федеральна служба з нагляду за комунікаціями, інформаційними технологіями та ЗМІ (Роскомнадзор, відома як “міністерство цензури”) вже веде реєстр заборонених веб-сайтів. Пошуковим системам тепер забороняють показувати ці сайти в результатах пошуку (фільтрація). Тематика заборонених сайтів – різна: від онлайн-азартних ігор до матеріалів, визначених як екстремістські, та інформації про вживання наркотиків.

Global voices повідомляє: для полегшення реалізації закону російські установи створили Федеральну державну інформаційну систему, яка слугуватиме мостом між реєстром сайтів та постачальниками пошукових систем. Тепер провайдери мають юридичне підґрунтя для підключення до цієї системи через API, щоб заборонені веб-сайти відфільтровувались. Яндекс, найбільша пошукова система Росії, підключена до API. Google же поки що не дотримується нових вимог, через що може йому може загрожувати штраф до 700 000 рублів або близько 10 000 доларів США.

Закон також визначає, коли і як користувач може анонімно користуватися Інтернетом, наприклад, через програмне забезпечення VPN (Virtual Private Networks) або ж анонімайзери, яке дозволяє користувачам маскувати походження свого трафіку через сервери інших країн, уникаючи локальних обмежень на вміст та цензуру. Уряд встановлює контроль над власниками VPN та анонімайзерів, винятки діятимуть для держорганів та корпоративних VPN.

Google вже давно піддає цензурі результати пошуку в Росії саме через місцеві закони. Зокрема, посилання на популярні російські торент-сайти зникли більше року тому, оскільки “Роскомнадзор” вважав їх незаконними. Як повідомляв раніше RuNet Echo, компанія Google навіть була звинувачена у надмірному виконанні запитів цензури від російського уряду (таких як видалення відео YouTube, опублікованого представником опозицій Олексієм Навальним, і зовсім недавно, блокуючи суперечливе музичне відео відомого репера).

Кілька років тому Google перемістив окремі сервери до Росії відповідно до закону, що зобов’язує компанії зберігати свої дані про російських громадян на російській землі. Тож зараз в Росії влада має потужний важіль для того, щоб змусити компанію виконувати місцеве законодавство.

Заблокувати сайти мають і провайдери VPN. Але це може бути легше сказати, ніж зробити, підкреслює видання. Російський уряд заборонив Telegram на початку цього року, але додаток все ще працює, і його використовують по всій Росії без VPN.

Запропонований штраф може здаватися незначним з точки зору великих технологічних компаній, таких як Google. Але джерела, близькі до російських технологічних операцій, підкреслили, що поправки в законах спрямовані на різке збільшення штрафів. Замість того, щоб обмежити штрафи розміром 700 000 рублів, нові правила нібито прив’язують санкції до рівня 1% прибутку компанії.

Нагадаємо, з 5 травня наступного року в Росії користувачів месенджерів ідентифікуватимуть за номером телефону. Згідно з новим законом, месенджер обов’язково має дізнатися у оператора зв’язку, чи є такий абонент. В Росії ж SIM-картки продають лише за паспортом, тому де-факто це означає припинення анонімного користування месенджерами у Федерації.