5 причин, чому вибори онлайн для України не на часі
15 вересня 2020
15.09.2020

Цифрова трансформація в Україні від нинішнього уряду має шанси стати успішною історією, однак перспективи голосування на виборах в онлайні попри заяви посадовців залишаються довгостроковими планами з огляду на ризики та ресурсозатратність. Експерти з виборчих процесів та цифрової безпеки обговорили ключові можливості та ризики виборів онлайн під час публічної дискусії від ГО "Інтерньюз-Україна" та Школи цифрової безпеки DSS380, що відбулася в Києві 11 вересня 2020 року. Ділимося найважливішими інсайтами.

Довіра до виборів низька

Усі учасники розмови погодились, що зараз традиційне (паперове) голосування є найбільш прийнятним способом волевиявлення виборців під час проведення виборів. На думку члена ЦВК Андрія Гевко, говорити про таку масштабну зміну, як голосування в онлайні, зарано. Довіра суспільства до виборчого процесу низька вже зараз, а новий незрозумілий інструмент може стати провокацією. Легітимність буде на низькому рівні, можуть виникнути конфлікти всередині суспільства. Тому саме в цьому питанні варто поки що бути консерваторами, піти та проголосувати на виборчих дільницях. Якщо говорити про молодь, то паперова процедура не має бути стресом, адже більшість вже знайома з процедурою голосування завдяки досвіду відвідування виборчих дільниць разом з батьками.

Час на нові звички

За словами Софії Сакалош, регіональної координаторки у Вінницькій області програми EGAP, Фонду Східна Європа, довіру у громадян викликають дієві інструменти електронної демократії. Серед таких — сервіс електронних петицій, бюджет громадських ініціатив, сервіс електронних консультацій. Люди активно користуються ними, але все ж таки будь-які інновації слід поєднувати з оффлайн. Одна із причин — щоб мати час навчити літніх людей користуватися усіма можливостями інтернету. Тобто усі ризики мають пропрацьовуватись, а процеси мають бути інклюзивними.

Технології: pro&contra

Андрій Гевко каже, що використовувати технології у виборчому процесі треба, більше того, ці технології вже активно використовуються. Наприклад, цього року виборці мали змогу скористатися можливістю змінити виборчу адресу онлайн в період до 11 вересня 2020 року. Для цього, виборець мав скористатися електронним цифровим підписом (ЕЦП) й вказати нову адресу для голосування. Більше 70000 вибориців скористалося можливістю змінити адресу голосування, уникнувши необхідності подорожувати за сотні кілометрів аби проголосувати за місцем своєї постійної реєстрації.

Хоча інтернет безсумнівно спрощує процес організації, деякі технології можуть шкодити об’єктивності вибору громадян. Юрій Лісовський, керівник проектів громадянської мережі ОПОРА пояснив, що таргетингова реклама спрямована на окремі групи населення, тобто кожний допис чи відео доступні лише специфічній громаді. Відслідкувати таку рекламу набагато важче, ніж традиційну. До того ж, роль соціальних мереж поки що законодавчо не прописана.

Цифрова безпека та фінансування

"Віруси на пристроях, відключення світла та інтернету, фішингові сайти. Навіть спрогнозувати усі потенційні ключові ризики онлайн виборів складно. Одна дрібничка може призвести до хаосу", — попереджає експерт з цифрової ̈безпеки Павло Бєлоусов.

Для того, щоб розробити системи, здатні зробити процес голосування безпечним, потрібне фінансування. За словами Андрія Гевко, люди часто вважають, що організація онлайн-виборів набагато дешевша. Це не так. Розробка систем для голосування потребує інвестицій. Навіть на критичні питання не виділяють кошти, а ці питання не термінові. Основні кроки для змін закладені, але потрібні контрольовані середовища. Всі мають все розуміти. Заяви про те, що це все буде реальним за рік чи за два — голослівні.

Про сканери для підрахунку голосів та спеціальні машини для самого голосування говорять вже давно, але прогресу в розробці таких пристроїв ще немає.

Поетапно та інклюзивно

Важко сказати, скільки часу піде на те, щоб підготувати Україну до такої зміни. Передусім необхідно пересвідчитись, що всі українці знайомі з технологіями та розуміють процес. Поле для роботи — велике.

А поки експерти закликають приходити і традиційно виявити політичну волю на місцевих виборах, скориставшись усіма засобами захисту від коронавірусу.

"Це не лайк або коментар в Instagram. Прийти на вибори — це показати свою свідому позицію. Показати, що вам не байдуже", — наголосила на важливості свідомого ставлення до виборів Софія Сакалош.

Переглянути дискусію можна за посиланням.

Дискусію організувала ГО “Інтерньюз-Україна” та Школа цифрової безпеки DSS380 за підтримки «Медійної програми в Україні», яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.