За два місяці карантину українські суди розглянули 89 протоколів на поширювачів неправдивої інформації про коронавірус. Про це повідомляє видання “Четверта влада", журналісти якого проаналізували Єдиний реєстр судових рішень за статтею 173-1 (Поширювання неправдивих чуток) за період з 12 березня по 18 травня.
Найбільше протоколів розглянули в Житомирські (11), Хмельницькій (10), Луганській (9), Полтавській (9) областях. 80% протоколів склали через поширення фейків в соціальних мережах: Facebook — 65 випадків, Instagram — 6 випадків, Viber — 1 випадок, не названа соцмережа — 1 випадок. Ще 6 протоколів виписали за усне поширення неправдивої інформації. Наприклад, жінку на Волині оштрафували за те, що вона пліткувала про сусіда, що він хоче приїхати в село і заразити всіх COVID-19. Про суть ще 10 протоколів здогадатися складно, здебільшого через те, що поліція погано їх склала і не надала суду повну інформацію про порушення.
Загалом суди оштрафували 30 українців. За статтею максимальна сума штрафу складає 255 гривень. Крім того, потрібно ще сплатити судовий збір — 420 гривень. Так, в Чернівцях оштрафували чоловіка, який в суді стверджував, що “з необережності і без негативного умислу” виклав в Instagram ролик, в якому вказує на будинок і каже, що там проживає чоловік, який заразив усіх коронавірусом.
Ще 9 українцям суди винесли усне попередження. Крім того, суди закрили 24 протоколи і стільки ж відправили на доопрацювання поліції. Причина — низька якість оформлення документів.
Раніше Організація об’єднаних націй оголосила про запуск ініціативи з протидії дезінформації про COVID-19 — Verified (Перевірено).