Аналіз ініціативи про дезінформацію
26 лютого 2020
26.02.2020

У лютому 2020 року ГО “Інтерньюз-Україна” у Києві презентувала моніторинговий інструмент - Індекс регулювання онлайн-простору, за яким можна оцінити вплив запропонованих чи схвалених законопроєктів, що впливають на розвиток інтернету.

За оцінками медіаюристів, законодавча ініціатива про протидію дезінформації отримала загальну оцінку -0,94 бали і достатньо серйозну негативну оцінку в розділі вплив на права та свободи, а саме -2,171 бали в шкалі від -5 до +5. У розширених коментарях експерти аргументують це тим, що законодавча ініціатива має обмежувальний характер та серйозний "охолоджувальний ефект" у контексті її впливу на свободу отримання, поширення та обробки інформації.

Пояснюючи свої відповіді, медіаюристи зазначають про передумови введення цензури, адже ініціатива “передбачає заборону анонімних сайтів та акаунтів, що може призвести до високої самоцензури, також передбачає право суду обмежувати доступ до анонімних онлайн ресурсів”. Деякі експерти пишуть, що “цей проект фактично забороняє приватність в мережі інтернет”. Велика увага експертів приділяється непропорційності накладених санкцій, як-то штрафів за поширення дезінформації: “штрафи неадекватно великі й жодним чином не диференціюються”. Оцінюючи вплив законопроєкту на якість послуг, ініціатива також отримала здебільшого негативну оцінку експертів.

У дослідженні ініціатив взяли участь від 15 відібраних експертів відповідно до виписаних вимог, яким повинен відповідати експерт. Медіаюристам та представникам приватного сектору було запропоновано оцінити два законопроєкти за опитувальником, який містив 4 категорії запитань. Кожній категорії була запропонована певна “вага” в загальній оцінці Індексу: дві категорії - по 35% (вплив на права та свободи та захист легітимного інтересу), одна категорія - 20% (вплив на якість надання послуги) та 10% для четвертої категорії (юридична техніка). Усього опитувальник передбачав 31 змістовне питання.

По більшості запитань була запропонована оцінка впливу на суспільні відносини – негативна чи позитивна. Вплив оцінюється в рамках позитивної шкали від +1 до +5 та негативної – від -1 до -5. Окремо до кожного питання, експерту пропонувалося обгрунтувати свою відповідь у розширеному коментарі. Остаточний підрахунок Індекса щодо окремої законодавчої ініціативи здійснювався за формулою середнього зведеного арифметичного й мав кількісний показник.

Звіт у pdf-версії українською мовою можна завантажити за лінком.

Звіт у pdf-версії англійською мовою доступний за посиланням.

Загальна оцінка законопроекту в рамках індексу регулювання онлайн-простору
-0.94