755 000 твітів від «Фабрики тролів». Українські розслідувачі знайшли докази російських інформаційних атак

Твіти про Україну зі сторінок «Рамзан Кадиров», «Мюсли Лаврова», «Холодная война 2.0», з акаунтів «Вестник Москвы» и «Вестник Петербурга».  Активність під час Революції гідності, після «референдуму» в Криму, у травні 2014 та після катастрофи MH-17. Журналісти досліджували період з 2010 по 2018 рік.  

Графіка сайту de.globalvoices.org
Обробка: Kevin Rothrock

В середині жовтня компанія «Twitter, Inc» опублікувала архів даних з понад 9 мільйонами твітів, які, за версією соціальної мережі, причетні до російського «Агентства Інтернет-досліджень». Опублікований масив даних містить інформацію про 3667 акаунт, які пов’язані з російським Агентством Інтернет-досліджень (відоме також як «Фабрика тролів»).

VoxUkraine дослідив активність російських тролів щодо України. Кореспонденти шукали твіти по ключових словах, що мають стосунок до держави.  Для виокремлення повідомлень, крім варіацій слова «Україна» шукали твіти за актуальними національними темами, персоналіям (наприклад, Порошенко і Янукович) словами-маркерами, як «Донбасс», «Боинг», «МВФ», «бандеровцы», «каратель», «ополченец», «фашизм», «ВСУ», «Киев», «революция», «Майдан», «Крым», «Донецк», «Луганск», «Россия-Украина», «Порошенко», «Янукович», «гражданская война», «ДНР», «ЛНР», «народная республика», «Госдеп», «конфликт на Украине», «Минобороны Украины», «MH-17», «ГТС», «Тимошенко», «хохлы», «переселенцы».

Всього журналісти віднайшли за ключовими словами 775 тисяч твітів, які стосувались України. У дослідженні визначили найбільш популярні події для висвітлення за останні вісім років та віднайшли понад 1300 нині видалених акаунтів, які твітили майже 33 години підряд.

Твіттер анонімізував акаунти, які мають менше 5000 підписників, тому журналісти побачили реальні назви лише 5% користувачів з бази. Останні класифікували як:

  • сторінки медіа: «Вестник Москвы», «Вестник Петербурга» (загалом 24 регіональних «Вестника»), «Федеральное агентство новостей», «Новини Києва» сторінки з ім’ям: «Максим Дементьев», «Мария Можайская»

тематичні сторінки: «Рамзан Кадыров» (як зазначено у описі — пародійна сторінка), «Мюсли Лаврова», «Холодная война 2.0».

  • Найбільшу кількість фоловерів мають «Вестник Москвы» — 257 тис, «Вестник Петербурга» — 149 тис та «Максим Дементьев» — 134 тис. Сумарна кількість фоловерів у 1369 акаунтів — 3,4 млн користувачів.

Найчастіше в описі самі власники акаунтів пишуть, що вони знаходяться в Москві (26%) та Санкт-Петербурзі (16%), а 17% не вказали місцезнаходження.

Піки активності

Перший твіт з вибірки датований січнем 2010 року.

Позначку у 100 твітів на день перетнули на наступний день після «референдуму» в Криму — 17 березня 2014 року. В цей день акаунти опублікували 116 твітів, а 18 березня, в день анексії Росією півострова, — 129 твітів.

Більш плідно акаунти, пов’язані з російською фабрикою тролів, почали «працювати» за два дні до президентських виборів в Україні 2014 року — 263 твіти було опубліковано 23 травня. Наступні півроку кількість твітів не падала менше 115 на день.

Розслідувачі відзначили велику кількість твітів з одного акаунту. Найбільш активний акаунт з вибірки за два дні зробив 296 публікацій, твітів та ретвітів. Цей акаунт публікував твіти протягом 33 годин. В середньому кожен пост виходив кожні 6 хвилин та 42 секунди, а найбільша перерва між публікаціями була тільки 19 липня з 11:31 до 14:50.

Ще 277 акаунтів зробити по 196 і більше публікацій за ці дні.

Контент

55% твітів з майже 775 тис — унікальні, тобто не поширені з інших акаунтів. 98% ретвітів згенерували анонімні акаунти.

Найпопулярнішими джерелами ретвітів серед 1369 акаунтів були російські ЗМІ. На першому місці  – «РИА Новости» (23 тис ретвітів), на другому — «Федеральное агентство новостей» (16 тис) та замикає трійку лідерів «Russia Today» (14 тис).

Видання робить висновки, що понад 200 акаунтами керували централізовано. Адже твіти у найактивніший період після катастрофи літака зроблені за допомогою однієї програми з єдиним сервісом і маркуванням. Жодної згадки про ці сервіси у пошукових системах не знайдено, відповідно, існує ймовірність, що ці клієнт-сервіси були створені лише під конкретне завдання.

Друге підтверження — контентне. 18 з 19 акаунтів, які ретвітнули найбільш поширюваний за вісім років пост «РИА Новости», зробили це одночасно — о 16:25 28 вересня 2015 року. Така ж ситуація у «Федерального агентства новостей». Найбільш популярний за ретвітами їх пост публікувався 45 різними акаунтами о 16:34 17 липня 2014 і 35 іншими акаунтами о 16:43 того ж дня.

 

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.