15 порад з цифрової безпеки для блогерів Донбасу

У 2016 р. в так званій “Луганській народній республіці” кілька користувачів Інтернету були арештовані за свої критичні публікації в соціальних мережах щодо проросійської влади.

Так, у листопаді Едуард Нєдєляєв був затриманий у Луганську й звинувачений у “шпіонажі”, а через його профіль у Фейсбуці бойовики “ЛНР” вийшли на іншого місцевого блогера Геннадія Беницького.

Затримання Edward Ned / Скріншот з Youtube

Для інших блогерів, які працюють в Луганській та Донецькій областях, ми підготували поради, які ускладнять роботу тим, хто захоче вирахувати місцезнаходження, побачити історію перегляду веб-сторінок чи отримати доступ до чиєїсь особистої інформації.

1.Зберігайте інформацію в хмарних сервісах

Хмарні сервіси (облако, сloud) – це сервіси, які дають вам вільний простір для фото, збереження файлів без прив’язки до фізичного пристрою (вашого комп’ютера).  

Перевага хмарних сервісів в тому, що у разі вилучення комп’ютера інформація не зникне. Відключіть прив’язку вашого акаунту до інших сервісів в телефоні та комп’ютері, щоб не можна було його вирахувати і зламати пароль. Недолік хмарних сервісів – за великі обсяги інформації треба платити – Google надає безплатно 15 Гб простору.

2.Користуйтесь анонімайзерами / VPN

Анонімайзери / технології VPN (віртуальна приватна мережа) дозволяють приховувати вашу активність в Інтернеті. Вони можуть бути різних видів.

Найпростіше використовувати відповідні додатки до браузерів. Для Chrome – це додаток ZenMate, який можна безплатно знайти в Chrome Web Store. Для  Mozilla на сайті Mozilla Addons встановлюйте додаток anonymox, Для браузера Opera – анонімайзер  Opera developer. З додатками ви не будете залишати свої “цифрові сліди” – історію заходів і тд. Разом з тим, ваш провайдер має можливість бачити ваш браузинг.

Завантаживши браузер TOR, ви отоимаєте потужний захист шляхом шифрування даних та використання багатьох проксі-серверів (серверів-посередників). Навіть вашому провайдеру буде складно відслідковувати вашу активність, як і спецслужбам. Перший недолік – інтернет працюватиме повільніше. Другий – використання TOR майже напевно означатиме для ваших ворогів, що вам є що приховувати.

Десктопні програми, як Psiphon, дозволять легко змінювати вашу IP-адресу. Такий спосіб має перевагу над браузерними анонімайзерами. Якщо ви користуєтеся поштовими сервісами як Microsoft Outlook чи Mozilla Thunderbird, то Psiphon сховає вашу IP-адресу при відправці листа. Якщо ж у вас пошта на Gmail чи Mail.ru, можете просто користуватися браузерним анонімайзером.

3.Користуйтесь режимом інкогніто / приватне вікно

Всі популярні браузери мають опцію включення режиму інкогніто (для Сhrome) / приватне вікно (для Firefox). Знайдіть цю опцію у правому верхньому куті вашого браузера – серед інших опцій, таких як відкрити нове вікно, подивитися історію браузінгу тощо. В цьому режимі браузер не сховає вашу адресу, однак не зберігатиме історію відвіданих сайтів, відкриті вкладки, паролі, адреси і т.п. Незручність в тому, що кожного разу доведеться заново вводити всю інформацію.

4.Очистіть логіни, паролі, форми тощо

Видаліть те, що про вас залишилося на вашому ноутбуці. Безкоштовна версія програми CCleaner http://ccleaner.org.ua/  видалить з браузерів історію, кеш, кукіс, набрані адреси, однак не паролі.

5.Не російська електронна пошта

Ви певно звикли користуватися такими сервісами, як mail.ru. yandex.ru, vk.com, адже вони є популярними на Донбасі. Якщо раніше це було більш-менш безпечно, то з 2016 року усі російські сервіси забов’язані надвати прямий доступ до всіх екаунтів та спілкування силовим органам Росії, а саме – ФСБ. Навіть ваші чати видимі для спецслужб, якщо ви спілкуєтеся ВКонтакте.  Які рішення? Переходити на західні чи українські сервіси, як-то Ukr.net, Gmail, Facebook. До речі, yandex.ua – російський сервіс.  

Ось перелік інформації, яку може вимагати ФСБ: логін, адресу електронної пошти, список друзів та підписників, кількість відправлених та отриманих повідомлень, зміни на вашій сторінці і спроби її видалення, час відвідання сторінок і т.п.

6.Введіть подвійну авторизацію  за допомогою резервних кодів

Якщо вас затримають чи арештують, швидше за все ваш телефон так само потрапить в їхні руки, а значить і вся ваша електронна пошта разом з профілями до соцмереж. Якщо у вас пошта на Gmail, налаштуйте подвійну авторизацію. Збережіть коди на зашифрованому жорсткому диску або перепишіть на листок (або вивчіть).

7.Не відкривайте незнайомі листи

Якщо у вас пошта на комп’ютері, як Microsoft Outlook чи Mozilla Thunderbird, при відкриванні листа ви можете видати вашу IP-адресу відправнику. Щоб убезпечитися від цього, відключіть автоматичне завантаження зображень.

8.Не пишіть від свого імені в соцмережах

Якщо ви працюєте з чутливою інформацією, створіть альтернативний вигаданий екаунт. Зверніть увагу, щоб в стрічці браузера не було натяку на ваше справжнє ім’я.

9.Не вказуйте дату свого народження та будь-яку особисту інформацію

Якщо у вас вже є профіль у мережі ВКонтакте, наприклад, і ви видалите свій день народження, інформація про нього все одно збережеться. Вас буде значно легше ідентифікувати, навіть якщо користуєтесь псевдонімом.

10.Максималізуйте приватність в Фейсбуці

Зробіть всі ваші пости доступними тільки для друзів. Це саме стосується доступної інформації про ваших друзів, відвідувані місця, особисту інформацію, зображення і т.п. Дозвольте відмічати вас в постах тільки з вашого дозволу.

11.Перевірте список своїх друзів та сторінок у соцмережах

Продивіться список ваших друзів, якщо бачите когось невідомого – перевірте його. Статус друга в соцмережах відкриває ширший доступ до вашої приватної інформації. Не додавайте тих, кого ви не знаєте, аби тих, хто приховує свою ідентичність.

12.Вимкніть можливіcть стороннім людям продивлятися список ваших друзів

Арешт луганського блогера Edward Ned показала, що наступною мішенню “спецслужб ЛНР” став Геннадій Беницький. На нього вийшли через список друзів Едуарда Неделяева.

13.Перевірте, в яких соцмережах ви реєструвалися

Зайдіть на шведський сайт https://www.deseat.me/  Там можна одразу себе видалити з усіх непотрібних соцмереж.

14.Перевіряйте активність профілів, які надсилають вам заявку дружити в Фейсбуці

Скористайтеся сервісом http://graph.tips/ – він дозволить вам побачити, чиї пости та фотографії коментує користувач, які фотографії з користувачем опубліковані у Фейсбуці, в яких місцях зачекінився користувач.

15.Анонімно пересилайте великі файли

Раніше аби поділитися великими файлами (відео, музика) з іншими користувачами, такі файли завантажували на сайт ex.ua – однак нещодавно цей сайт припинив роботу. Надійна й більш безпечна альтернатива – сервіс  We Transfer https://wetransfer.com/. Він дозволяє адресно пересилати великі файли. Для цього вам потрібно підвантажити один чи кілька файлів, вказати свою email адресу, email отримувача й надіслати. Отримувач отримає лінк для завантаження, який буде дійсний одну добу.  

Поради підготовлені в рамках проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту” за підтримки програми МАТРА від уряду Нідерландів, що реалізується ГО “Інтерньюз-Україна”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.